Vizes-tábor Homoródfürdőn
2017. november 24-25. között a Kós Károly Szakközépiskola XI-es diákjai és az elsőéves biomérnök mesteris hallgatóink számára szerveztünk vízkémiai és mikrobiológiai vizsgálatokkal kapcsolatos tábort Homoródfürdőn.
A Kós Károly Szakközépiskola főszervezésében, Albert Éva kémia-fizika szakos tanárnő vezetésével két tucat XI. osztályos környezetvédelmi szakostanuló vett részt vizekkel kapcsolatos tematikus táborban a hétvégén, melynek helyszíne a homoródfürdői Hatos Villa volt.
A tábor keretében a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Biomérnöki Tanszéke szervezett ásványvizek vizsgálatával kapcsolatos tevékenységeket, dr. Máthé István oktató vezetésével. A táborban részt vettek az elsőéves Fenntartható biotechnológiák szakos mesteris hallgatók is, akik az Ásványvizek kitermelése, hasznosítása, védelme című tantárgyhoz kötődően vízkémiai és mikrobiológiai vizsgálatokat végeztek el, a középiskolásokat is bevonva a tevékenységekbe.
Ásványvíz szabad szén-dioxid tartalmának meghatározása a helyszínen titrálásos-módszerrel
2017. november 24-én, pénteken délután öt homoródfürdői borvízforrás esetében a résztvevők a helyszínen megmérték a feltörő ásványvizek hőmérsékletét, kémhatását (pH-ját), oldott-oxigén tartalmát, elektromos vezetőképességét (ebből számolva az összes oldott sótartalmat), szabad szén-dioxid tartalmat, illetve vízmintákat vettek további vizsgálatokhoz.
Vízhőmérséklet, pH, összes oldott sótartalom mérése a Lobogó-forrásnál
2017. november 25-én, szombaton délelőtt dr. Máthé István oktató tartott kiselőadást az ásványvíz-források kialakulásával, összetételével, használatával kapcsolatosan, ismertetve a sorra kerülő vízkémiai (titrálásos- és spektrofotometriás mérések) illetve vízmikrobiológiai vizsgálati módszereket (szabványos higiéniai-bakteriológiai tenyésztések).
Kiselőadás az ásványvizekről és vizsgálati módszereikről
A továbbiakban a mesteris hallgatók több középiskolás diák bevonásával öt homoródi borvízforrás esetében határozták meg egyes vízkémiai paraméterek értékeit (pl. ammónia-, nitrit-, nitrát-, szulfát-, foszfát-tartalom), illetve leoltották a vízmintákat a mikrobiológiai vizsgálatokhoz (vizek bakteriális összcsíraszámának a meghatározása, coliform-baktériumok, kólibacillus vagy Escherichia coli, fekális Enterococcus baktériumok kimutatása).
Vízkémiai mérések a homoródfürdői Hatos Villában
Mindezek után röviden összegzésre, összehasonlításra kerültek az egyes forrásvizek helyszíni és laborkémiai vizsgálatok eredményei. A több napot igénylő bakteriológiai vizsgálatok kiértékelésére a későbbiekben kerül sor.
A középiskolás diákok illetve tanáraik és a mesteris hallgatók helyszíni implikálódásai, kérdései, hozzászólásai alapján hasznosnak bizonyult az ivóvíz témájú tevékenységsorozat.
2017.11.28.