Bethlen Gábor Kutatói Ösztöndíj pályázati felhívás

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  ISSUU 
Bethlen Gábor Kutatói Ösztöndíj pályázati felhívás
Bethlen Gábor Kutatói Ösztöndíj pályázati felhívás
Bethlen Gábor Kutatói Ösztöndíj pályázati felhívás
2018. március 5.

A Bethlen Gábor Alapítvány, valamint a Lakiteleki Népfőiskola 2018-ban pályázatot hirdet a Bethlen Gábor Kutatói Ösztöndíjra. Ezt az ösztöndíjat olyan fiatal Kárpát-medencei magyar főiskolai, egyetemi hallgatók számára hirdetik meg, akik a bölcsészet-, vagy egyéb társadalomtudomány valamely szakágával, vagy művészettörténettel foglalkoznak.

Az 1980 óta működő Bethlen Gábor Alapítvány – a hazai és külhoni magyarok áldozatkészsége, kurátorai munkája révén – anyagi, szellemi és lelki támogatásával, ösztöndíjaival és díjaival úttörő szerepet vállalt a nemzeti összetartozás szolgálatában, a Közép-európai szellemi együttműködésben, mai határainkon túl élő magyarság hazai megismertetésében, kiváló képviselőinek, értékeinek népszerűsítésében, a magyar-magyar kapcsolatok ápolásában. Az elmúlt, közel négy évtizedben adományozott mintegy négyszáz kitüntetésünk kétharmada külhonba került. Azokat négy kontinens mintegy félszáz országában élő nemzettársaink kapták magyarságszolgálatukért, illetve részesültek abból Közép-Európa jeles képviselői, szervezetei is népeink kulturális együttműködésében játszott kiemelkedő munkásságukért.

A Bethlen Gábor Alapítvány, valamint a Lakiteleki Népfőiskola 2018-ban pályázatot hirdet a Bethlen Gábor Kutatói Ösztöndíjra. Ezt az ösztöndíjat olyan fiatal Kárpát-medencei magyar főiskolai, egyetemi hallgatók számára hirdetjük meg, akik a bölcsészet-, vagy egyéb társadalomtudomány valamely szakágával, vagy művészettörténettel foglalkoznak.

A kutatónak az alábbi témakörök közül egyet kell kiválasztania, és először annak 3-5000 karakteres összefoglalóját, bevezetőjét kell elküldenie 2018. március 30-ig Hágen Ádám kurátor részére a hagen.adam.megmail.com e-mail címre. Ezt követően a szakmai zsűri április 30-ig dönt a tartalmi és formai követelmények alapján arról, hogy a munka további kidolgozásra alkalmas-e. Pozitív elbírálás esetén a pályázó lehetőséget kap arra, hogy munkáját 20-40.000 karakterben kifejtse, azt Hágen Ádám részére augusztus 1-ig megküldje. A szakmai zsűri döntése alapján 2018 novemberében, Budapesten kerül sor a Bethlen Gábor Kutatói Ösztöndíj ünnepélyes átadására.

A pályázat díjazása:

  1. helyezett – 250.000 Ft pénzjutalom
  2. helyezett – 200.000 Ft pénzjutalom
  3. helyezett – 150.000 Ft pénzjutalom

Húsz könyvből álló csomag minden pályázónak, aki augusztus 1-ig pályamunkáját megküldi

A BGA Kuratóriuma vállalja, hogy a nyertes dolgozatot megjelenteti a Hitel/SZIN folyóiratban.

A választható témakörök:

  • Bethlen Gábor pályafutásának kezdeti évei – út a fejedelemmé válásig
  • Bethlen Gábor, Erdély fejedelme – Erdély aranykora
  • Bethlen Gábor külpolitikája
  • Bethlen Gábor egyház- és valláspolitikája
  • Bethlen Gábor művelődés- és oktatáspolitikája
  • Bethleni örökség a XXI. században – Mit tanít nekünk a fejedelem?
  • Udvari reprezentáció Bethlen Gábor udvarában
  • Művészet és építészet Erdélyben Bethlen Gábor korában

Az összefoglaló és a pályamunka formai követelményei:

A fedőlapon szerepelnie kell a pályázó nevének, a felsőoktatási intézményének, a dolgozat címének és a választott témakörnek. Times New Roman betűtípus; 12-es betűméret; 1,5-es sorköz; bal margó 3 cm, jobb, alsó és felső margó 2,5 cm; szövegközi hivatkozás (név,évszám: oldalszám); az irodalomjegyzék a szakdolgozati formai követelményekkel azonos.

További információk: Hágen Ádám kurátor (hagen.adam.megmail.com) 

A pályázat teljes felhívása itt tekinthető meg.

Hírek
2024-03-25
2024-03-25
2024-03-22
2024-03-20



Tagek

Sulibörze – diákszemmel? - kreatív kommunikációs verseny
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Társadalomtudományi Tanszéke, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetséggel közösen második alkalommal szervezi meg a Sulibörze – diákszemmel? nevű kreatív kommunikációs versenyt.

III. IT tábor Homoródfürdőn
A Gazdaságtudományi Tanszék Matematika Informatika Szakcsoportja idén harmadik alkalommal szervezi meg az IT Tábort 2018. március 2-4. között a Sapientia EMTE Gazdasági Informatika szakos diákjainak.

Erasmus+ hallgatói pályázati felhívás 2018
A Sapientia EMTE pályázatot hirdet hallgatók számára Erasmus+ szakmai gyakorlat mobilitási programban való részvételre 2018 nyarán, és tanulmányi mobilitási programban való részvételre a 2018/2019-as tanévben.

Diplomaosztó ünnepséget tartottunk
2018. március 2-án, pénteken került sor egy családias diplomaosztó ünnepségre, ahol végzett hallgatóink egy része átvehette a felsőfokú végzettségét igazoló iratokat.

Science Espresso: Funkcionális élelmiszerek az egészséges táplálkozásért
2018. március 6-án, kedden délután tartja dr. Albert Csilla, egyetemi adjunktus a hatodik Science Espresso előadást, amelynek témája a funkcionális élelmiszerek.

Ingyenes vállalkozói képzés nemcsak közgazdászoknak
2018. március 5-én, hétfőn 14:30-tól kezdődően kerül sor a Start in Business projekt tájékoztatójára. Az esemény helyszíne Csíkszereda, Sapientia EMTE, Nagy Aula.

Ezüst Akadémia: Dr. Veress Emőd - Banki hitelszerződések és gazdasági válság jelenségek
Az Ezüst Akadémia Oktatási Programunk következő vendége dr. Veress Emőd, egyetemi tanár lesz, aki a banki hitelszerződések és gazdasági válságok kapcsolatáról fog előadást tartani.

VIII. Laborkukac diákvetélkedő
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának keretein belül működő Biomérnöki- és Élelmiszertudományi Tanszékek nyolcadik alkalommal hirdetik meg a Laborkukac Diákvetélkedőt a romániai magyar általános- és középiskolások számára. A vetélkedő célja a tanulók gyakorlati ismereteinek gyarapítása a biológia, kémia, környezettudomány és élelmiszertudomány szakterületeken.

Erasmus+ Open Doors - ismerd meg a lehetőségeidet!
2018. március 6-án, kedden, 18 órai kezdettel szervezzük meg az idei Erasmus+ estet, ahol Erasmus koordinátorunk, Bors Hortenzia ismerteti a tanulmányi mobilitási programot, hasznos tanácsokat, tippeket oszt meg az érdeklődőkkel, valamint a programban részt vett hallgatók is mesélnek élményeikről, amelyet a program alatt szereztek.

Chips gyárat látogattak meg hallgatóink
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Ökológiai mérnöki és Élelmiszeripari mérnök szakos hallgatói szakmai látogatáson vettek részt a vidombáki (Ghimbav) Intersnack vállalat termelő üzemében.

Tanulmányi kiránduláson vettek részt a Humántudományok Tanszék hallgatói
A Humántudományok Tanszék hallgatói február 23-án tanulmányi kiránduláson vettek részt Brassóban, amelynek keretében az operaházban megtekintették Wolfgang Amadeus Mozart egyetlen, Párizsban komponált balettjét, a Kis semmiségeket. A klasszikus balettet modern elemekkel ötvöző koreográfia és a fülbemászó zene kellemes esztétikain élményt jelentett. Az előadást városnéző séta követte.

Science Espresso: Rettegett betegségek, rettegett oltások
2018. február 27-én, kedden délután 17 órától tartjuk a Laboron kívül kiállítás kísérőrendezvényét, amelynek meghívottja dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.

Kivehetők az egyetemi oklevelek
Azon végzett hallgatók, akik a Sapientia EMTE által szervezett államvizsgán/disszertáción vettek részt, személyesen átvehetik egyetemi/mesteri oklevelüket Csíkszeredában.

Tóth Balázs és Csányi Vilmos: Hiedelmeink
2018. február 28-án, szerdán délután 16:30-tól hallgathatjuk meg a Pro Scientia Siculorum Egyesület szervezésében a Tóth Balázs és Csányi Vilmos közös előadását, melynek témája a nemrégiben megjelent új könyvük.

Légy egy napra egyetemista!
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara Légy egy napra egyetemista! névvel nyílt napokat szervez, melynek keretén belül az érdeklődők, nemcsak nézelődhetnek, hanem meg is tapasztalhatják, hogy milyen a hangulat az egyetemen.

Hallgatói képviselők választására kerül sor
Hallgatói képviselők választására kerül sor a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai helyszín Kari Tanácsába.

Ezüst Akadémia: Dr. Makó Zoltán - Azok a csodálatos fekete lyukak
2018. február 20-án, kedden 17 órától Dr. Makó Zoltán, egyetemi professzor lesz az előadó az Ezüst Akadémián Sepsiszentgyörgyön.

Ezüst Akadémia: Dr. Gábriel Róbert - Biológiai ritmusunk
2018. február 21-én, szerdán 14 és 17 órai kezdettel hallgathatjuk meg dr. Gábriel Róbert, egyetemi professzor előadását Csíkszeredában, míg 2018. február 22-én, csütörtökön 16:30-tól Kézdivásárhelyen tart előadást a Pécsi Tudományegyetem dékánja.

Science Espresso: Hálózatkutatás és rendszerbiológia szerepe az orvosbiológiai kutatásokban
2018. február 20-án, kedden lesz az ötödik Science Espresso előadás, melynek vendége dr. Bodor Zsolt, egyetemi adjunktus.

A Sapientia is csatlakozik a Petőfi Sándor felolvasómaratonhoz
2018. február 20-án, kedden 11 és 15 óra között a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara is csatlakozik a Petőfi Sándor felolvasómaratonhoz. A felolvasásra az egyetemi könyvtárban kerül sor.

14th Annual International Conference on Economics and Business
REGISTRATION AND ABSTRACT SUBMISSION DEADLINE EXTENDED! NEW DEADLINE: 19TH MARCH Sapientia Hungarian University of Transylvania, Faculty of Economics, Socio-Human Sciences and Engineering Miercurea Ciuc invite you to the 14th Annual International Conference on Economics and Business CHALLENGES IN THE CARPATHIAN BASIN which takes place in Csíkszereda/Miercurea-Ciuc (Romania), 10-12th MAY, 2018.

Sapiophile: Párkapcsolati kihívások a digitális világban
Ma már nem úgy választunk párt, mint ahogy régen tették. Az igazi párkapcsolati kihívások ott kezdődnek, ahol a mesék véget érnek.

Székelyudvarhelyi győzelemmel ért véget a Sapitour vetélkedő
2018. február 9-én került sor a Sapitour 3.0 középiskolás vetélkedő második fordulójára, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán.

Ehető-e a hó? Világszerte beszámoltak a Sapientia EMTE mikrobiológiai kutatásáról
Közel húsz hazai és nemzetközi sajtóorgánum számolt be a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara ökológiai mérnök szakos hallgatóinak kutatásáról. Maxem Emese és Akácsos Beáta Emese, Dr. Máthé István vezetésével azt vizsgálták, hogy a frissen lehullott, illetve a több napos hóban előfordulnak-e mikroorganizmusok, és ha igen, milyen mennyiségben?

Science Espresso: Bennünk élő mikrobák és az egészségünk
2018. február 13-án, kedden, 17 órától tartjuk a negyedik Science Espresso előadásunkat, melynek vendége dr. Mara Gyöngyvér, egyetemi docens lesz. Az esemény helyszíne a Sapientia EMTE 15-ös terme.

Mikrobiológusok vizsgálták: ehető-e a hó?
Télen egy nagyobb havazás alkalmával gyerekekben, de felnőttekben is gyakran nagy a késztetés arra, hogy megkóstolják a havat, vagy akár fagyit készítsenek belőle a nagyi lekvárjával összekeverve. De mennyire egészséges a hóevés mikrobiológiai szempontból?

Ilyen volt az idei CSI:Sapientia verseny
2018. február 1-3. között került megrendezésre a CSI: Sapientia döntője, a Sapientia EMTE Biomérnöki Tanszékének szervezésében. A középiskolások számára januárban meghirdetett első fordulóra számos csapat jelentkezett az ország különböző városaiból (Sepsiszentgyörgy, Déva, Gyergyószentmiklós, Marosvásárhely)

Ezüst Akadémia: Dr. Puskás Attila - Örmény hit és kultúra a Kárpát-medencében
2018. február 6-8. között Dr. Puskás Attila, az Erdélyi Magyarörmények Szövetség elnöke Örmény hit és kultúra a Kárpát-medencében címmel fog előadást tartani az Ezüst Akadémia Oktatási Program hallgatói számára.

Sapitour első fordulójának tesztje
2018. február 2-án, pénteken 12:00-13:30 között zajlik az első fordulója a versenynek. A diákok ezúttal is egy tesztet kell kitöltsenek, erre másfél óra áll rendelkezésükre.

Ők jutottak tovább az idei Sapitour második fordulójába
Kedves diákok, köszönjük az ügyes válaszokat. Voltak nehéz kérdések is, amikre csupán 6 csapat adott helyes választ, de sok könnyű kérdés volt, amelyekre mindenki jó választ adott.

Science Espresso: Prebiotikumok és probiotikumok a táplálkozásban
2018. február 6-án, kedden délután kerül sor a harmadik Science Espresso előadásra, amelynek vendége dr. Laslo Éva, egyetemi adjunktus lesz.

ÜNNEPI RAJZ- ÉS ESSZÉPÁLYÁZAT a magyar címer és zászló megünneplésére - 2018. március 16.
I. A magyar zászló és címer ünnepe A zászló és a címer a közösség összetartozásának jelképei. Számunkra, magyar emberek számára különös jelentőséggel bírnak. Ennek legfőbb oka, hogy bár Magyarország határai nem esnek egybe a magyar nemzet határaival, a nemzet nyelvi, kulturális és történelmi hagyományainál fogva mégis egységes. Ennek az összetartozásnak – a Himnusz mellett – a legfontosabb jelképe a magyar zászló és a nemzeti címer.

Science Espresso: Vírusok
2018. január 30-án, kedden, 17 órától tartjuk a második Science Espresso előadást, amelynek meghívottja dr. Fejér Szilárd, kutató és laborvezető.

A Sapientia EMTE Biomérnöki Tanszéke ismét megszervezi a CSI:Sapientia bűnügyi versenyt
MEGHOSSZABBÍTOTTUK A JELENTKEZÉST JANUÁR 26-IG! Szeretnéd tudni és kipróbálni, hogyan használják a bűnügyi nyomozásban a DNS módszereket, hogyan azonosítják ujjlenyomatok alapján a gyanúsítottakat? Ha érdekel mindez, akkor jelentkezz versenyünkre!

A Neptun rendszer karbantartás miatt szünetel
2018. január 27-én, szombaton Neptun Egységes Tanulmányi Rendszer karbantartásra kerül sor, ezért a rendszer működése 09 és 21 óra között szünetelni fog. Köszönjük a megértést!

Sapiohile: Mi így ünnepeljük a magyar kultúra napját
A Sapiophile vlogunk következő részében dr. Prohászka-Rád Boróka, egyetemi adjunktus egy meghívottat kapott maga mellé. André Ferenc, a slam mozgalom képviselője és oktatónk együtt mutatják be, amit a slam költészetről tudni kell.

Kortárs hangon '18
Ismét lehet jelentkezni a Kortárs Hangon nemzetközi irodalmi pályázatra. A pályaművek leadási határideje: 2018. február 5.

Ezüst Akadémia: Dr. Prohászka-Rád Boróka - Mentsük-e meg Desdemonát? –a színházi élmény
2018. január 23-25. között az Ezüst Akadémia Oktatási Program keretén belül Dr. Prohászka-Rád Boróka, egyetemi adjunktus, Mentsük-e meg Desdemonát? –a színházi élmény címmel tart előadást.

Science Espresso: Gén a levesemben?
A SPARKS: Laboron kívül - csináld-magad tudományos forradalom kiállítás kísérőrendezvényeként szervezzük meg az első Science Espresso tudománynépszerűsítő előadást 2018. január 23-án, kedden, 17 órától.

SapiTour 2018-ban: Gasztronómia a turizmusban
A Sapientia EMTE, Csíkszeredai Kara megszervezi idén is a SapiTour turizmus ismereti vetélkedőt, amelyre 2-3 fős középiskolás csapatok jelentkezését várjuk.

Megtartottuk a SPARKS: Laboron kívül kiállítás megnyitóját
2018. január 15-én, hétfőn tartottuk a kiállítás megnyitóját. A Sparks (Újragondolni az innovációt együtt) projekt keretében Csíkszeredában, a Sapientia EMTE épületének félemeletén 2018. január 15-től március 23-ig ingyenesen megtekinthető a Laboron kívül: csináld magad tudomány (Beyond the Lab: DIY Science Revolution) című kiállítás.

KÖTETLENÜL – dr. Pieldner Judit: Mágikus realizmus és minimalista realizmus a kortárs magyar és román filmekben
2018. január 23-án, kedden, 18 órai kezdettel dr. Pieldner Judit, egyetemi docens Mágikus realizmus és minimalista realizmus a kortárs magyar és román filmekben című előadására kerül sor a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban.

A Sapientia EMTE is jelen lesz a 18. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon
2018. január 18-20. között várunk minden érdeklődőt Budapesten a 18. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon a Hungexpo "G" csarnokában! Standunk az AK03-as jelzésű helyet foglalja el.

Laboron kívül - csináld-magad tudományos forradalom
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara 29 európai intézménnyel partnerségben részt vesz a Horizon 2020 program által támogatott Sparks nevű projektben, amelynek célja, hogy felhívja az emberek figyelmét arra, hogy ők is a tudomány és az innováció alakítói lehetnek.

Ezüst Akadémia: Dr. Szép Sándor - A kálcium karbonát szerepe a modern civilizációban
2018. január 9-11. között dr. Szép Sándor, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának professzora A kálcium karbonát szerepe a modern civilizációban címmel tart előadást az Ezüst Akadémia Oktatási Program hallgatói számára.

Több mint 101 kis mosolyt varázsolt az arcokra a Bölöni Farkas Sándor Szakkollégium
A Bölöni Farkas Sándor Szakkollégium, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán működő diákszervezet, és a Sapientia EMTE 101 kis mosoly néven jótékonysági gyűjtést szervezett 2017. december 14. és 21. között. A kampány célja a Csíkszereda környékén található elhelyező központban élő hátrányos helyzetű gyerekek karácsonyának szebbététele volt.

A szeretet és a karácsony jegyében teltek az idei utolsó Ezüst Akadémia előadások
2017. december 19-20-án kerültek sorra azok az előadások, amelyek az idén záróelőadásként elhangzottak Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Csíkszeredában.

Sapiophile: A változó női szerepek
Folyamatosan zajos a média a nők és a férfiak közötti társadalmi szerepektől, ezért Gergely Orsolya az utolsó 2017-es #Sapiophile részben megmutatja, hogyan változtak a női karakterek az elmúlt száz évben.

Studium-konferencia a Társadalomtudományi Tanszék szervezésében
2017. december 20-án, szerdán került sor a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kar Társadalomtudományi Tanszék oktatóinak részvételével egy konferenciára, ahol az oktatók bemutathatják az elmúlt év kutatási eredményeit.

Kommunikáció és PR szakosok a hallgatói elégedettséget kutatták
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának elsőéves Kommunikáció és PR szakos hallgatói Kutatásmódszertan nevű tantárgyuk keretén belül szemináriumi feladataként a hallgatói elégedettséget kutatták egyetemünkön.

XXI. Agrártudományi Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Tehetséggondozó Bizottsága és Hallgatói Önkormányzata a 2017/2018-as tanév tavaszi félévére meghirdeti a XXI. Agrártudományi Erdélyi Tudományos Diákköri Konferenciát (ETDK).

XV. Kari Tudományos Diákköri Konferencia - Csíkszereda
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Tehetséggondozó Bizottsága és Hallgatói Önkormányzata a 2017/2018-as tanév tavaszi félévére meghirdeti a XV. Kari Tudományos Diákköri konferenciát.

Álláshirdetés - Óraadói állás a 2017/2018-as tanév II. félévére
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara pályázatot hirdet óraadói állás betöltésére a 2017/2018-as egyetemi év II. félévére.

Ezüst Akadémia: Ilyés Zsolt lelkész tart előadást
Csíkszeredában 2017. december 20-án, szerdán, 14 és 17 órai kezdettel az Ezüst Akadémia Oktatási Program résztvevői Ilyés Zsolt, plébános a karácsony ünnepéről szóló előadását hallgathatják meg.

Ezüst Akadémia: Böjte Csaba lesz a vendégünk
Karácsony ünnepéhez közeledve ismét ellátogat hozzánk Böjte Csaba, ferences rendi szerzetes, aki előadást tart az Ezüst Akadémia Oktatási Programban résztvevőknek Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön.

Hangulatvideó készült a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karáról
Ha te is kíváncsi vagy, hogy milyen egyetemistának lenni a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán, ha megnéznéd milyen a hangulat nálunk, akkor mindenképp kattanj rá az alábbi videóra.

Oktatóink által mentorált középiskolás diákokat díjaztak a XVI. TUDEK-en
Oktatóink mentorálásával középiskolás diákok II. és III. díjat és egy különdíjat érdemeltek ki a XVI. TUDEK-en (Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciáján). A diákok dolgozataikhoz szükséges laborkutatásokat a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán végezték.

Beszámoló a IX. „Gúzsba kötve táncolni” fordítói verseny döntőjéről
2017. december 9-én, szombaton tartottuk az idei „Gúzsba kötve táncolni” fordítói verseny döntőjét.

Szakmai kiránduláson vettek részt a Kommunikáció és PR szak másodéves hallgatói
2017. november 29-én, a Társadalomtudományi Tanszék másodéves Kommunikáció és PR szakos hallgatói, dr. Székely Kinga oktató vezetésével Marosvásárhelyre látogattak, ahol megtekintették a Marosvásárhelyi Rádió szerkesztőségét, valamint az Erdély FM és Erdély TV stúdióit.

Dr. Oláh-Gál Róbert: A Bolyai kutatás aktuális kérdései
2017. december 13-án, szerdán, 16 órától dr. Oláh-Gál Róbert, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának oktatója tart előadást A Bolyai kutatás aktuális kérdései címmel.

Miniszteri Kiválósági Díjban részesült a CEEPUS Bioanalitika hálózat
Miniszteri Kiválósági Díjat kapott a CEEPUS Bioanalitika Tanítása és Tanulása CIII-RO-0010 számú hálózat, amelynek egyik partnere a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Biomérnöki Tanszéke.

KÖTETLENÜL – dr. Mara Gyöngyvér: A mikroorganizmusok, amelyek bennünk élnek
2017. december 12-én, kedden, 18 órai kezdettel egyetemünk rektorhelyettese, dr. Mara Gyöngyvér a testünkben élő mikrobákról tart előadást a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban.

Ezüst Akadémia: dr. Tarczali Mária - Az egészség és betegség határán időskorban
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Ezüst Akadémia Oktatási Programjának következő vendége Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen dr. Tarczali Mária, orvos lesz.

Border Crossings ‒ International Conference 2018 Call for Papers
The Intercultural Confluences Research Centre of the Department of Humanities, Faculty of Economics, Socio-Human Sciences and Engineering, Miercurea Ciuc, Sapientia Hungarian University of Transylvania, Romania, organizes the English language International Conference Border Crossings in the Miercurea Ciuc campus of the university on 20-21 April, 2018. Extended deadline for submissions: 10 February 2018

Terepmunkán a HR és Szociológia szakos hallgatók: barátkozás az SPSS-el
2017. november 16-18. között falukutató terepmunkán vettek részt a Társadalomtudományi Tanszék II. éves szociológia és humánerőforrás szakos hallgatói, dr. Sólyom Andrea és dr. Telegdy Balázs oktatók vezetésével.

Online is lapozható a Sapientia EMTE 2018-as felvételi tájékoztató füzete
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem minden évben kiadja felvételi tájékoztató füzetét, mellyel a pályaválasztás előtt állókat szeretné segíteni. A külsőleg is megújult kiadványban megtalálhatjátok a számotokra legjobban tetsző szakot!

Álláshirdetés: két takarítót keresünk
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara két takarítót keres a meghirdetett állásokra.

Vizes-tábor Homoródfürdőn
2017. november 24-25. között a Kós Károly Szakközépiskola XI-es diákjai és az elsőéves biomérnök mesteris hallgatóink számára szerveztünk vízkémiai és mikrobiológiai vizsgálatokkal kapcsolatos tábort Homoródfürdőn.

Sapis Hálaadás
A Sapientia EMTE Humántudományok Tanszéke 2017. november 23-án, csütörtökön délután 18 órától Sapis Hálaadást szervezett középiskolás diákok számára. A rendezvényen több mint ötven középiskolás és a humán szakok hallgatói mellett amerikai vendégek is részt vettek.

Hallgatóink is részt vettek a XVIII. Országos Kossuth Lajos Szónokversenyen
A Társadalomtudományi Tanszék és a Humántudományi Tanszék szervezésében és anyagi támogatásával, valamint a Csíkszeredai Hallgatói Önkormányzat társszervezésével 2017. október 30-án a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán megrendezték a II. Sapientiás Kossuth Szónokversenyt.

Ők jutottak tovább a fordítói verseny második fordulójába
A Sapientia EMTE csíkszeredai Humántudományok Tanszéke kilencedik alkalommal hirdette meg a „Gúzsba kötve táncolni” fordítóversenyt középiskolák 11–12. osztálya számára. Idén 45 tanuló 53 fordítást küldöttfelhívásunkra, a jelentkezők közül idén is voltak olyanok, akik több kategóriában is indultak.

Turisztikai műhelymunkára kerül sor
2017. november 24-én, pénteken, 10-12 óra között műhelymunkát tartunk a Turisztikai mérnök-menedzser szakos hallgatóknak.

Csányi Vilmos online előadása: A kutyák szőrös gyerekek
2017. november 29-én, szerdán délután 16:30-tól vehetünk részt egy online közvetítéssel megvalósuló előadáson, melynek vendége Csányi Vilmos, biológus, biokémikus, etológus, egyetemi tanár.

Újabb Pénzidomárok mérettek meg
2017. november 17-19. között tartottuk az idei Pénzidomár pénzügyi és gazdasági vetéledőnket középiskolások számára. Az idei döntőbe a hagyományokhoz híven 16 csapat jutott tovább.

Kutassunk együtt! - tudományos konferencia
2017. november 24-én, pénteken, tartjuk a Kutassunk együtt! elnevezésű tudományos konferenciát, amelyre középiskolákban tevékenykedő doktorált- vagy fokozat nélküli, de kutatásban jeleskedő oktatókat várunk.

Ezüst Akadémia: Mits Péter és Mits Márton - Kóstolj bele a beatbe és a jazzbe!
2017. november 21-23. között három városban négy előadással készül Mits Péter, a magyarországi Kodolányi János Főiskola oktatója az Ezüst Akadémia résztvevőinek.

A Sapis román-angolosok és világirodalom-angolosok bedobják a pulykát a közösbe!
A Sapientia EMTE Humántudományok Tanszéke 2017. november 23-án, csütörtökön délután 18 órától Sapis Hálaadást szervez középiskolásoknak. Az esemény helyszíne: egyetemi büfé

KÖTETLENÜL - dr. Balázs Lajos: Rituális szimbólumok a székely és magyar jelképkultúrában
2017. november 20-án, hétfőn, délután 18 órától újabb tudománynépszerűsítő előadásra kerül sor a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban, ahol dr. Balázs Lajos, egyetemi docens a jelképeinkről kíván előadást tartani.

Tenderfelhívás számítástechnikai és hálózati eszközök, tartozékok beszerzésére
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara árajánlatokat vár számítástechnikai és hálózati eszközök, tartozékok beszerzésére.

Sapiophile: így ünnepeljük a magyar nyelv napját
Ma, azaz november 13-án ünnepeljük a magyar nyelvet. Tökéletes ez a nap egy kis nyelvészkedéshez, ezért a Sapiophile mai részében dr. Prohászka-Rád Borókával megnézhetjük, hogy a 2017-es trendek alapján milyen megnyerő tulajdonságai vannak a magyar nyelvnek.

Big data képzés második részére kerül sor
2017. november 23-24. között kerül sor a big data képzés második részére, amelyet Kodok Márton, a marosvásárhelyi REEA cég programozója tart.

ECL nyelvvizsgára lehet jelentkezni
2017. november 13., hétfőig lehet jelentkezni ECL nemzetközi nyelvvizsgára.

Az egyetem 2017-ben is házhoz jön!
2017. november 13-24. között ismét megszervezzük a már hagyománnyá vált egyetemnépszerűsítő körutat Erdély középiskolásai számára.

Hallgatói képviselő választás a Sapientia EMTE Szenátusában
Hallgatói képviselő választására kerül sor a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Szenátusába. A választás 2017. november 14-én, kedden lesz.

Egység a változatosságban – új projekttalálkozó Csehországban
A „Language skills and intercultural issues in the hospitality industry: unity in diversity in the EU labour market” („Nyelvi és interkulturális kompetenciák a vendéglátóiparban: egység a változatosságban az EU-s munkaerőpiacon”) nevű Erasmus+ projekt legutóbbi, azaz negyedik partnertalálkozóját a csehországi Čáslav városában tartottuk 2017. október 19-21. között.

Megvannak az idei Venczel József Társadalomtudományi Vetélkedő nyertesei
2017. november 4-én, szombaton, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Társadalomtudományi Tanszéke immár ötödik alkalommal rendezte meg a Venczel József Társadalomtudományi Vetélkedőt.

Ezüst Akadémia Kézdivásárhely: dr. Makó Zoltán: Azok a csodálatos fekete lyukak
Kézdivásárhelyen 2017. november 9-én, csütörtökön, 16:30-tól dr. Makó Zoltán, egyetemi professzor tart előadást Azok a csodálatos fekete lyukak címmel az Ezüst Akadémia Oktatási Programban résztvevőknek.

Márton Áron Kutatói Program 2017/2018
A Külgazdasági és Külügyminisztérium pályázatot hirdet a 2017/2018-as tanévben a magyarországi és szülőföldi felsőoktatási intézményekben tanulmányokat folytató határon túli magyar hallgatók és vezetőtanáraik (tutoraik) részére a Márton Áron Kutatói Programban való részvételre.

Ezüst Akadémia Csíkszereda: dr. Tonk Márton: Világok harca? – a migráció emberjogi vonatkozásai
Dr. Tonk Márton, a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának dékánja lesz az Ezüst Akadémia Oktatási Program következő előadója Csíkszeredában, aki a migráció emberjogi vonatkozásairól fog beszélni a résztvevőknek 2017. november 8-án, szerdán, 14 és 17 órai kezdettel.

Egy éves lett a Sapiophile videósorozatunk
Nemrég ünnepeltük a Sapiophile első szülinapját, amiről videót is készítettünk nektek. Boldog sapiophilenapot kívánunk dr. Mara Gyöngyvérnek, dr. Prohászka-Rád Borókának, dr. Gergely Orsolyának és Tánczos Levente-Józsefnek.

Ezüst Akadémia Sepsiszentgyörgy: dr. Tonk Márton: Világok harca? – a migráció emberjogi vonatkozásai
2017. november 7-én, kedden, 17 órától az Ezüst Akadémia Oktatási Program következő előadója Sepsiszentgyörgyön dr. Tonk Márton, egyetemi professzor lesz, aki Világok harca? – a migráció emberjogi vonatkozásai címmel tart előadást.

A Nagy István Művészeti Líceum diákjai látogatták meg egyetemünket
2017. október 30-án az Iskola másként hét keretén belül a Nagy István Művészeti Líceum 8. osztályos diákjai látogattak el egyetemünkre, ahol Lajos Katalin, egyetemi adjunktus Nyelvészet napjainkban című előadását hallgatták meg, valamint betekintést nyertek egyetemi könyvtárunkba, ahol Máthé Zsolt, könyvtáros beszélt arról, hogy miben is különbözik az itteni az iskolában megszokottaktól.

Szociológia és HR szakos harmadéves hallgatók Bukarestben voltak tanulmányi kiránduláson
2017. október 19-21. között a harmadéves Szociológia és HR szakos hallgatók Bukarestben jártak. A szakmai kirándulás során ellátogattak a Bukaresti Egyetem Szociológia Tanszékére, a Dimitrie Gusti Falumúzeumba, és különböző városi tereket és helyzeteket figyeltek meg. A szállást a tanulmányút társtámogatójaként a bukaresti Balassi Intézet biztosította, amelynek széleskörű munkásságával ugyancsak megismerkedtek a résztvevők.

IX. „Gúzsba kötve táncolni” fordítói verseny középiskolásoknak
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának Humántudományok Tanszéke idén kilencedik alkalommal hirdeti meg fordítói versenyét a középiskolák 11–12. osztályos tanulói számára négy kategóriában.

Pénzidomár: itt az alkalom, hogy próbára tegyétek pénzügyi és gazdasági ismereteiteket!
Az október 16-án elindított, magyar nyelven zajló Pénzidomár - pénzügyi és gazdasági vetélkedőre négyfős középiskolás csapatok jelentkezését várjuk. Egy iskolából tetszés szerinti számú csapat indulhat, és a csapatokon belül is lehetnek különböző évfolyamokhoz tartozó diákok.

Ezüst Akadémia Kézdivásárhely: dr. Bodó Julianna - Világunk, a média
Kézdivásárhelyen az Ezüst Akadémia Oktatási Programban résztvevőknek dr. Bodó Julianna, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának egyetemi professzora tart előadást Világunk, a média címmel 2017. október 18-án, szerdán, 16:30-tól.

Kötetlenül a Sapientiával - új programsorozat indul
KÖTETLENÜL A SAPIENTIÁVAL névvel újabb előadássorozat indul a brassói Áprily Lajos Főgimnáziummal partnerségben. A gimnázium felkérésére ezúttal Brassóba utaznak el oktatóink és tartanak érdekes tudománynépszerűsítő előadásokat minden korosztály számára.

KÖTETLENÜL - Dr. Telegdy Balázs: Pozitív és negatív hálózatok a társadalomban
KÖTETLENÜL A SAPIENTIÁVAL névvel újabb előadássorozat indul a brassói Áprily Lajos Főgimnáziummal partnerségben. A havi egy alkalommal szervezett előadások célja, hogy a tudományt emészthető formában jutassuk el az érdeklődőkhöz.

II. Sapientiás Kossuth-szónokverseny
Az első Sapientiás Kossuth Szónokversenyt 2015-ben az azévben elmaradt hagyományos Országos Kossuth Lajos Szónokverseny helyi pótlásául rögtönöztük a Csíkszeredai Karon tartott PR Karácsony ünnepi keretében. Most, a 2017. november 10-11-én esedékes budapesti Kossuth Lajos Szónokverseny előválogató szakaszaként újra meghirdetjük a kari szónokversenyt.

Ezüst Akadémia Csíkszereda: dr. Mara Gyöngyvér - Bennünk élő mikrobák és az egészségünk
2017. október 18-án, szerdán, 14 és 17 órai kezdettel Csíkszeredában az Ezüst Akadémia Oktatási Program résztvevői dr. Mara Gyöngyvér, egyetemi docens előadását hallgathatják meg.

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csíkszeredai Kar

Csíkszereda, Hargita megye, Szabadság tér, 1. szám, 530104

Tel.: +40-266-314-657, fax: +40-266-372-099
E-mail: csikszeredauni.sapientia.ro 

btz webdesign