Tódor Erika-Mária – Dégi Zsuzsanna – Tankó Enikő: beszámoló a csíkszeredai Nyelvi tájkép, nyelvi sokszínűség című műhelykonferenciáról

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  ISSUU 
Tódor Erika-Mária – Dégi Zsuzsanna – Tankó Enikő: beszámoló a csíkszeredai Nyelvi tájkép, nyelvi sokszínűség című műhelykonferenciáról
2018. január 4.

Nyelvek, terek, helyek, létmódok, vidékek, emberek – talán ezekkel a kulcsszavakkal foglalható legszemléletesebben össze mindaz, ami a nyelvi tájképkutatás lényegét jelentheti, hiszen: „Itt mindaz – ami ebben az összefüggésben látható (a szerzők megjegyzése) –, ami egy, kettő. Minden alatt, ami látható, van valami mélyebb, ami a felszínnel legalább egyenértékű” (Hamvas 1996: 72).

forrás: anyanyelv-pedagogia.hu

A vizuális nyelvhasználat kutatójának a nyelvhasználó és a nyelvi környezet dinamikája révén egyaránt fontosak a felszínek és a mögöttes jelentések. Erre vonatkozó közös jelentések és értelmezések keresését szolgálta a 2017. szeptember 22–23-án megrendezett csíkszeredai Nyelvi tájkép, nyelvi sokszínűség című műhelykonferencia. A rendezvény házigazdája a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Humán Tudományok Tanszéke volt, társszervezői pedig az MTA Nyelvtudományi Intézete, valamint az MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottságának Nyelvtudományi Szakbizottsága, illetve kiemelt támogatója Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa.

A konferencia célja az volt, hogy a címében mellérendelő struktúraként megjelenő nyelvi tájkép és nyelvi sokszínűség kapcsolatára vonatkozóan kérdések sorát fogalmazza újra, a Kárpát-medencei magyarság összefüggésében. A felmerülő kérdések sok irányba vezetnek, így például: a nyelvi tájképben valóban benne rejlik-e a nyelvi sokszínűség is; hol és hogyan van jelen benne; hogyan kap képi vagy vizuális megjelenítést a „mi” és a „ti”, az „én”, mint a másik számára a „nem én” elfogadása és megfogalmazása; hol és hogyan mutatkozunk és rejtőzködünk a térben; hogyan humanizálódik a tér helyekké (adott esetben jó helyekké); mi késztet arra, hogy miénknek vagy másokénak érezzük a teret; milyen paraméterek mentén működnek nyelvi megnyilvánulásaink? E felvetések kapcsán olyan szakmai párbeszéd alakult ki, amely a különböző magyar nyelvterületen élők nyelvhasználati szokásaira, nyelvi tájképre vonatkozó kutatási eredményeinek a megismerésére, feltérképezésére adott lehetőséget.

A 2017 tavaszán meghirdetett felhívásra hat felkért plenáris előadó és 45 magyarországi, ukrajnai, szlovákiai és erdélyi kutató jelentkezett, bemutatva a kérdéskörrel foglalkozó kutatásaikat. Az előadások és a kutatások tematikáját tekintve kiemelhető a nyelvi tájképkutatás erőteljes interdiszciplináris jellege. Ennek köszönhetően került előtérbe a konferencián a nyelvi tájkép gazdasági megközelítése, a nyelvhasználati szokások különböző kontextusai és hierarchiái, mint például a város, a falu, az iskola, az utca, a könyvtárak, a temetők nyelvi tájképe, a mémek és a játékok nyelvhasználati szokásai, vizsgálatukban pedig egyaránt érvényesült a történetiség dokumentálása, a helyzetelemzések, valamint a helyszíneket összehasonlító perspektívák (1. kép).

 

 

1. kép

A konferencia megnyitója

 

A felkért plenáris előadók a tájképkutatás sokszínűségét és szerteágazó jellegét villantották fel. A finnországi Jyväskyläi Egyetemről érkezett Petteri Laihonen a moldvai csángó magyar oktatási programban tanulók nyelvi viszonyulásának, jövőképének a megismerésében használt kutatási módszertanát és ennek néhány tanulságát fogalmazta meg. Bartha Csilla (MTA Nyelvtudományi Intézet, Budapest) Multimodális szemiotikai repertoárok, ideológiai többszólamúság és reflexivitás – A vizuális nyelvek kritikai nyelv(észet)i tájképe címmel tartott előadásában a jelnyelv és a normalitás viszonyára hívta fel a figyelmet. Az MTA Nyelvtudományi Intézetének Többnyelvűségi Kutatóközpontjában lezárult JelEsély projekt példáira és tanulságaira alapozva beszélt a siketség és a jelnyelvek között mediáló ideológiákról. Újszerű megközelítésre hívta fel a figyelmet Csernicskó István (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és Pannon Egyetem, Hodinka Antal Intézet) a nyelvi tájkép kutatásával kapcsolatosan, arra, hogy a fizetőeszközökön szereplő történelmi személyiségek arcképei, a bankjegyeken szereplő szimbólumok és nyelvek megjelenítése a domináns nyelvpolitikai ideológiákat tükrözik. Előadásában a mai Kárpátalja területén 1900-tól napjainkig használt papírpénzek tájképelemeit és ezek változásának az értelmezését mutatta be (2–3. kép).

 

2. kép

Készülődés a plenáris előadásra: Szabómihály Gizella, Tódor Erika-Mária, Bartha Csilla

 

3. kép

Csernicskó István plenáris előadása

 

Dél-szlovákiai (főképp csallóközi) vállalkozásokat követve, Szabómihály Gizella (Gramma Nyelvi Iroda, Konstantin Filozófus Egyetem, Szlovákia) előadása a magyar nyelv használatáról és megjelenítéséről szólt a nyilvános feliratokon, valamint a szervezeti kommunikációban. Következtetésében kiemelte, hogy fontos a szervezeti kommunikáció nyelvhasználatának a kutatásában figyelembe venni annak külső és belső aspektusait, valamint horizontális és vertikális megmutatkozásait. Vančo Ildikó (Konstantin Filozófus Egyetem, Szlovákia) a szlovákiai magyar nyelvváltozat identitásalakító szerepéről értekezett egy kérdőíves kutatás, attitűdvizsgálat alapján. A kutatás következtetéseiből kiindulva hangsúlyozta az adatközlők viszonyulásának a kettősségét, azt a kisebbségi összefüggésben előforduló sajátos jelenséget, hogy a válaszolók a standard nyelv magas presztízsét és a szlovákiai magyar nyelvváltozat lokális, identitásképző erejét vallják (4. kép).

 

4. kép

Vančo Ildikó plenáris előadása

 

A nyilvános feliratozásban szemléletesen tükrözik a nyelvi hierarchiát az erdélyi román–magyar viszonyok. Horváth István (Kisebbségkutató Intézet, Kolozsvár) számos erre vonatkozó példát elemzett előadásában, változatos színtereket és stratégiákat különítve el a közigazgatástól a kereskedelmi egységekig, valamint a városkép feliratozásának a rendezéséig. Tódor Erika-Mária (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csíkszereda) a vizuális nyelvhasználat egyik sajátos helyszínéről, az erdélyi magyar tannyelvű iskolák nyelvi tájképének a sajátosságairól beszélt. Egy három éven át zajló empirikus kutatás adatai alapján betekintést nyerhettünk a különböző nyelvi környezetben működő magyar tannyelvű iskolák nyelvhasználati szokásainak a szintjeibe és ezek jellemzőibe. Az előadás az iskolai nyelvi tájkép sajátos funkcióira reflektált, ugyanakkor azt is kiemelte, hogy kisebbségi összefüggésben az iskolai környezet a nyelvi szocializáció meghatározó helyszíne lehet a tudatos nyelvhasználat iránti érdeklődés felkeltésében és a nyelvi jogtudat megalapozásában.

A szekciókban zajlott előadásokon a résztvevők betekintést nyerhettek olyan sajátos kérdések lokális színezetébe, mint például: nyelvi jogok a vizuális nyelvhasználatban, városi és vidéki nyelvi tájkép, névszemiotika a kisebbségi létben, névpolitikai döntések és a mögöttük rejlő nyelvi ideológiák, a hivatali magyar nyelv használatának korlátai és lehetőségei, a spontán beszéd aspektusainak megvitatása különböző típusú kétnyelvű kisiskolásoknál, nyelvhasználati szokások és nyelvi attitűdök, bevándorló gyermekek közoktatásbeli integrációja, az orális kultúra és a virtuális kommunikációs kultúra, turizmus és nyelvi tájkép, gazdasági nyelvi tájkép, nyelvi kódváltás és transznyelvűség, a temetők nyelvi sokszínűsége, a mémek világa, a honlap mint virtuális nyelvi tájkép, a jelnyelv és a vizuális diskurzusok, anyanyelvi és idegen nyelvi készségek fejlesztése (5. kép).

 

5. kép

Munka közben a szekció

 

Az előadások elsősorban átfogó, szinkrón képeket villantottak fel a vizuális nyelvi tájképről, de nem hiányoztak a történelmi áttekintések sem. A bemutatók alapján kijelenthető, hogy a kutatott témák bizonyos mértékben átláthatóbbá tették azokat a közös nyelvhasználati szokásokat, amelyek a kisebbségi léthelyzetben azonosak, de lehetőséget adtak a sajátos megnyilvánulások, létmódok kifejtésére. Ugyanakkor lehetőség nyílt a vizuális nyelvhasználat kutatásában felhasznált módszerek sajátos konfigurációjának a megismerésére is. Ez alapján elmondható, hogy a tájképkutatást általában a nyelvi magatartás valamelyik dimenziójával szoros összefüggésben vizsgálják, a vizuális megnyilvánulások értelmezése ugyanis kulturális, történelmi, politikai, társadalmi összefüggések mentén lehetséges.

A rendezvény előadásai magyar és angol nyelven hangzottak el. A konferencia egy külön szekció keretében lehetőséget biztosított a mesterszakos hallgatók és a doktoranduszok számára is a saját kutatásaik bemutatására, akik így a témában jártas, szakmai tapasztalattal rendelkező egyetemi oktatóktól és kutatóktól kaphattak visszajelzéseket, tanácsokat. A kétnapos konferencia tanulságai alapján elmondhatjuk, hogy az elhangzott előadások és az ezekre épülő beszélgetések átfogó szakmai rálátást nyújtottak mindannyiunk számára az elmúlt időszakban végzett vagy a folyamatban lévő tájképkutatások eredményeire, ezek módszertanára, és rávilágítottak e kutatási terület bizonytalanságaira, további kérdéseire is. Reméljük ugyanakkor, hogy a konferencia megfelelő módon kiegészítette és továbbvitte az MTA Nyelvtudományi Intézete által Nyelvi tájkép elmélete és gyakorlata címmel 2013-ban megrendezett első magyar nyelvű tájkép-konferencia célkitűzéseit, amelynek akkori tudományos tanácsának számos tagja jelen tudott lenni a csíkszeredai konferencián is.

Hálásak vagyunk a résztvevőknek azért, mert vállalták a távolságból adódó fáradalmakat, és hozzájárultak ahhoz, hogy nemcsak keretet, de tartalmat is biztosíthattunk az elmélyült, akadémiai együttgondolkodásnak. A konferencián elhangzott előadások alapján hamarosan megjelenő kötet átfogó összegzést nyújt majd a nyelvi tájkép kutatásának kérdései iránt érdeklődőknek.

Rólunk írták
2022-12-28
2022-12-28
2022-12-28
2022-12-28



Tagek

Viszont kívánjuk! Üdvözletekből raktuk össze a karácsonyt
Az Untold hozta a line upot, a Kreatív Kolozsvár kiengedi a pingvint a palackból, és még a Mikulás is előbújt a szekrényből. Először azt hittük, hogy mindenki mást is meglepetésként ér a karácsony, mint minket szokott rendre évente, és elfelejtenek üdvözletet küldeni, aztán két napig szinte csak az érkezett a postaládánkba. Ezekből válogattunk nektek. forrás: transindex.ro

A nők és a férfiak társadalmi szerepeinek változásairól szól a #Sapiophile legfrissebb videója
A #sapiophile legfrissebb videóját ma, azaz december 19-én töltötték fel a készítők. - a Transindex.ro portálról

Átok vagy áldás az okostelefon? Székelyföldi diákokat, szülőket és tanárokat kérdeztek
Hogyan viszonyulnak a székelyföldi diákok, szülők és tanárok a mobiltelefonok használatához? Tiltják vagy segítik az okosabb használatát? Megveszik a legújabb modelleket? Ezeket a kérdéseket kutatta Gergely Orsolya, a Sapientia EMTE csíkszeredai Társadalomtudományi Tanszékének egyetemi adjunktusa, és ezekről kérdeztük a szociológust. forrás: maszol.ro

Nemcsak emberi, hanem állati fogyasztásra is alkalmatlan gyergyói folyóvizek
Nem büszkeség a gyergyói térségre nézve, hogy mennyire szennyezettek a patakok akár már pár kilométerre a forrásuktól. Az sem válik dicsőségünkre, hogy mi mindent hordoz a Maros vize. Mégsem lehet úgy tenni, mintha nem tudnánk a tényekről – így gondolja az a két fiatal, akik pénteken mutatják be vízminőség-kutatási eredményeiket. forrás: szekelyhon.ro

Retorika a reformkorban és ma – kemény küzdelem a 18. Kossuth-szónokversenyen
A reformáció korában művelt európai és a magyarországi retorikáról szólt az a rövid konferencia, amely megelőzte a már 18. alkalommal megrendezett Kossuth-szónokversenyt. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem budapesti épületében huszonkét, Magyarországról és a környező magyarlakta területekről érkezett induló mérte össze a tudását két napon át. Mind a zsűri tagjai, mind maguk a versenyzők állították, hogy ezúttal igen erős volt a mezőny. Bocskay Zsolt interjúi és fotói. forrás: globoport.hu

Vajon itthon maradnak, ha felnőnek?
Az első és harmadik díjat is megnyerték a Pénzidomár nevű országos gazdasági vetélkedőn a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium diákjai az elmúlt hét végén Csíkszeredában. Annak ellenére, hogy csupán heti egy alkalommal tanulnak közgazdaságtant, szakirányú osztályba járó szakközépiskolás diákokat előznek meg a gazdasági versenyeken. forrás: szekelyhon.ro

Udvarhelyre idomították a pénzt
Nehezen idomítható állat, sokszor a nagy cégeknek sem sikerül, de a refis diákok megszelídítették. forrás: uh.ro

Trendi-e a magyar nyelv? A csíki sapientiások szerint az
„Nyelvészkedő” videó jelent meg hétfőn a magyar nyelv napja alkalmából a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának egy éve indult videoblogján. A #Sapiophile sorozat új részében dr. Prohászka-Rád Boróka egyetemi oktató arról beszél, hogy a 2017-es trendek alapján milyen megnyerő tulajdonságai vannak a magyar nyelvnek. forrás: maszol.ro

Kéthetes körútra indul a Sapientia
Idén is a #sapiverzum mottó jegyében indul a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2018-as egyetemi felvételi tájékoztató körútja. forrás: szekelyhon.ro

Egyetemi felvételi tájékoztató körútra indul a Sapientia EMTE
Idén is a #sapiverzum mottó je-gyében indul a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) 2018-as egyetemi felvételi tájékoztató körútja november 13-án, ma. forrás: e-nepujsag.ro

Diákok a diákoknak
Novemberben egyetemnépszerűsítő körútra indulnak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudománegyetem diákjai, a felsőfokú oktatási intézményt tizennyolc önkéntes diák mutatja be a magyar tannyelvű középiskolákban. Az egyetem házhoz jön! című felvételi tájékoztató program lehetőséget teremt arra, hogy a diákok közvetlen beszélgetés útján mutassák be a Sapientia egyetemet. forrás: hargitanepe.eu

ÜNNEPELD A MAGYAR NYELV NAPJÁT A SAPIENTIÁVAL!
Ugye a csíkszeredai sapisoknak van a tavaly ősszel indult Sapiophile vlogja, ahol havonta osztanak meg egy-egy videót főleg az egyetemen tanulható témákban. forrás: transindex.ro

Tájékoztató körútra indul a Sapientia
Idén is a #sapiverzum mottó jegyében indul a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2018-as egyetemi felvételi tájékoztató körútja, hétfőn. forrás: marosvasarhelyiradio.ro

Megmutatják, milyen megnyerő tulajdonságai vannak a magyar nyelvnek
A magyar nyelv napjára készített videót a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara. forrás: szekelyhon.ro

Idén is házhoz megy a Sapientia
Újra elindítja az Egyetem házhoz jön! elnevezésű intézménynépszerűsítő programját a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, amellyel a középiskolás végzős diákoknak mutatnák be az egyetemi életet. A november 13–24. között zajló körúton Erdély 56 településének 108 középiskolájába jutnak el a sapientiások. forrás: maszol.ro

Kampánykörútra indul a Sapientia
Tájékoztató körutat indít jövő héttől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE), az erdélyi középiskolásoknak kívánják bemutatni az intézmény 2018/2019-as tanévre szóló kínálatát. forrás: szekelyhon.ro

A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium csapata lett a győztes
Ötödik alkalommal rendezték meg a Venczel József Társadalomtudományi Vetélkedőt forrás: kisujsag.ro

Pénzidomár: az itt megszerzett tudás felnőttként is hasznosítható
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Kara és az OTP Bank Románia, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának közreműködésével idén is – immár hatodik alkalommal – megszervezi a Pénzidomár pénzügyi és gazdasági vetélkedőt középiskolások számára.

Nem lankad a tudományos kíváncsiság - Új Ezüst Akadémia-évad
Ünnepi keretek között nyílt meg a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Házban szerda délután a tavaly rendkívül sikeresnek bizonyult, és idén is útjára indított Ezüst Akadémia második „tanéve”. Jelen voltak a szervezők – Sapientia EMTE és a helyi önkormányzat –, valamint a partnerszervezetek képviselői, és természetesen a sok-sok „hallgató”, a rendezvény hangulatát a Molnár Józsiás-iskola régizene-együttese emelte. forrás: hirmondo.ro

Ezüst Akadémia: „tanévnyitó” telt házzal
Az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Program harmadik kiadásának tanévnyitó ünnepségét telt ház előtt tartották csütörtökön a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. forrás: szekelyhon.ro

Már első nap beteltek a helyek
Már csütörtökön, a jelentkezés első napján beteltek a helyek az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Program második kiadására Kézdivásárhelyen. forrás: 3szek.ro

Ezüst Akadémia Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön (program)
Első alkalommal Csíkszeredába szervezett Ezüst Akadémiát a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara. Az érdeklődés és az előadások sikerességéből kiindulva Kézdivásárhelyen is megszervezték tavaly, ahol ugyancsak osztatlan sikert aratott. Az elmúlt évek tapasztalatára támaszkodva 2017/2018-as tanévben elindítják az Ezüst Akadémia Oktatási Programot 50 év fölöttiek számára Sepsiszentgyörgyön is. forrás: szek-helyek.ro

Az Ezüst Akadémia második évfolyama - Tizennégy előadással készülnek
Egy nap alatt telt be a meghirdetett 250 hely a kézdivásárhelyi Ezüst Akadémia Oktatási Programra, amelyet tavaly indított a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara a céhes városban, partnerségben Kézdivásárhely Önkormányzatával, valamint a Pro Sanitate Alapítvánnyal és a Zöld Nap Egyesülettel. Az előadások zöme csütörtökön lesz, kivéve az első két alkalmat, amikor szerdán tartják az eseményt. forrás: hirmondo.ro

Sepsiszentgyörgy: Ezüst Akadémia évadnyitó (program)
Az Ezüst Akadémia felnőtt oktatási program jelentkezési határideje lejárt. 287-én jelentkeztek a programra, amelyből 82-en kézzel kitölthető jelentkezési lapot igényeltek és 205-en online jelentkeztek. Bíztató, hogy az érdeklődő 50 év felettiek 70%-a az internetes kitöltést választotta. A program legidősebb jelentkezője 82. éves, de több mint 50 jelentkező 70 év feletti. forrás: szek-helyek.ro

Sapientia EMTE - Az egyetem lelke a könyvtár
Amikor 2001-ben, Csíkszeredában megnyitotta kapuit a Sapientia Egyetem, a felsőoktatási szakkönyvtár is elkezdte működését. Tizenhat év után 70 ezer kötettel büszkélkedhet az intézmény, amelynek igazgatója, Balog László elmondta, hogy tapasztalatai alapján kulturált a könyvhasználat, bár a mai fiatal generáció számára egyre inkább teher az olvasás. Forrás: hargitanepe.eu

A csíkszeredai Sapientia egyetem főbejáratának helye is megváltozik
Október közepéig hosszabbította meg az egyetem épületének felújítására és bővítésére meghirdetett közbeszerzési eljárást a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara. forrás: szekelyhon.ro

Megnyitották a tanévet a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán
Tizenhetedik tanévnyitó ünnepséget tartották meg hétfőn a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán: ezúttal 360 elsőéves hallgató kezdte meg a tanulmányait. forrás: szekelyhon.ro

A kínálkozó lehetőségek kihasználására biztatták a sapis gólyákat
Hivatalosan is megnyitották az új tanévet a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karán hétfőn délelőtt. A tizenhetedik tanévnyitón 360 gólyát köszöntöttek a tanárok, diáktársaik, valamint a helyi elöljárók, és kívántak nekik sikeres egyetemi éveket. forrás: maszol.ro

Tudománynépszerűsítés időseknek (Ezüst akadémia oktatási program)
Sepsiszentgyörgy is csatlakozik az Ezüst Akadémia Oktatási Program helyszíneihez, az ötven év fölöttiek korosztályát célzó előadássorozatban változatos témákat járnak körül a meghívott előadók. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara által kezdeményezett oktatási program nagy népszerűségnek örvend, Csíkszeredában két éve, Kézdivásárhelyen pedig fél éve indult a több száz hallgatót vonzó, díjmentes rendezvény. forrás: 3szek.ro

Sepsiszentgyörgyön is lesz Ezüst Akadémia - Csak 300 helyük van
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara Sepsiszentgyörgyön is elindítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programot 50 év fölöttiek számára. Jelentkezni mától legkésőbb szeptember 22-ig lehet a városi szervezőirodában vagy az egyetem honlapján (csik.sapientia.ro). Az előadássorozat térítésmentes. forrás: www.hirmondo.ro

Rekord: fél nap alatt teltek be a helyek az Ezüst Akadémiára Csíkszeredában
Fél nap alatt beteltek a helyek az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Program harmadik kiadására Csíkszeredában. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának kezdeményezésére elindított programot idéntől már három városban szervezik meg. forrás: szekelyhon.ro

Ezüst Akadémia: indul a második évfolyam
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara, Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala, a Zöld Nap Egyesület, valamint a Wegener Pro Sanitate Alapítvány a 2017–2018-as tanévben ismét útjára indítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programot az 50 év fölöttiek számára. A részletekről a szervezők sajtótájékoztatón számoltak be. forrás: kézdi.ro

Ezüst Akadémia Oktatási Program indul Sepsiszentgyörgyön II
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara a nagy sikerre való tekintettel Csíkszereda és Kézdivásárhely után a 2017/2018-as tanévben elindítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programját 50 év fölöttiek számára Sepsiszentgyörgyön is. A sepsiszentgyörgyi program támogatója a Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, valamint a Kónya Ádám Művelődési Ház. Az első alkalommal meghirdetett Ezüst Akadémia Oktatási Programra maximum 300 főt tudunk fogadni. forrás: sepsiradio.ro

Ezüst Akadémia Oktatási Program indul Sepsiszentgyörgyön
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara a nagy sikerre való tekintettel Csíkszereda és Kézdivásárhely után a 2017/2018-as tanévben elindítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programját 50 év fölöttiek számára Sepsiszentgyörgyön is. A sepsiszentgyörgyi program támogatója a Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, valamint a Kónya Ádám Művelődési Ház. forrás: sepsiszentgyörgy.info

A háromszéki érdeklődők előtt is megnyílik az Ezüst Akadémia
Csíkszereda és Kézdivásárhely után a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara Sepsiszentgyörgyön is elindítja ebben a tanévben az Ezüst Akadémia Oktatási Programját 50 év fölöttiek számára. forrás: szekelyhon.ro

Tanévnyitóra készülnek a Sapientián – idén is lesz Ezüst Akadémia
Az óvodákban és iskolákban megkezdődő oktatás után tanévnyitóra készül a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem is. A felsőoktatási intézmény csíkszeredai karán 385 egyetemista és mesteriző kezdi meg a tanévet szeptember 17-én. Az előző két évhez hasonlóan, idén is várják az 50 évnél idősebbeket az Ezüst Akadémiára. forrás: maszol.ro

Idéntől három városban az Ezüst Akadémia
Idén három helyszínen - Csíkszereda, Kézdivásárhely után Sepsiszentgyörgyön is - elindul a Sapientia EMTE ötven fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Programja. Az iratkozást szeptember 14-én nyitja meg a felsőfokú oktatási intézmény és a helyek betöltésével zárul a jelentkezés. Csíkszeredában az előző években megszokott módon összesen 580 személy vehet részt a programban. forrás: hargitanepe.eu

A nagy népszerűségnek örvendő Ezüst Akadémia harmadik kiadása sem marad el
Idén is elindítja az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Programot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara. Az egyetem csütörtöktől várja a jelentkezőket, ezúttal legtöbb 580 személyt fogadnak. forrás: szekelyhon.ro

Nagyobb arányú részesedést kérnek az ásványvíz-palackozásból a székelyek
Az ásványvíz-palackozás gazdasági hasznát Székelyföld és Erdély fejlesztésére kellene fordítani, ehhez képest az iparágból származó nyereségnek csupán a töredéke marad helyben – hangzott el egy szakmai konferencián. forrás: kronika.ro

Településfejlesztésre fordítanák az ásványvíz kitermelési illetéket
A helyi közösséget kellene gazdagítsa a székelyföldi ásványvízipar, többek között ezt javasolják a Háromszéken megszervezett 13. Kárpát-medence ásványvizei című nemzetközi tudományos konferencia résztvevői. forrás: maszol.ro

Több figyelmet érdemel
A Kárpát-medence ásványvizei címmel zajlott hétvégén nemzetközi tudományos konferencia Sepsiszentgyörgyön. A tizenharmadik alkalommal megszervezett rendezvénynek, amelynek Háromszék először adott otthont, a hazaiak mellett magyarországi, felvidéki és kárpátaljai résztvevői voltak. forrás: hirmondo.ro

Borvíznagyhatalom?
Székelyföld borvíznagyhatalom – hangzott el A Kárpát-medence ásványvizei című, immár tizenharmadszor megszervezett, ezúttal Háromszéken tartott nemzetközi tudományos konferencia beharangozóján a megyeházán. A konferencia előadásai ma zajlanak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi központjában. forrás: 3szek.ro

A székelyföldi ásványvízipar a helyi közösséget gazdagítsa
Több mint 70 résztvevővel megkezdődött péntek délelőtt a 13. Kárpát-medence ásványvizei című nemzetközi tudományos konferencia, amelynek első ízben ad otthon Sepsiszentgyörgy. forrás: www.covasna.info

"Székelyföld borvíz nagyhatalom"
"Székelyföld a büszkeség forrása, és egyben borvíz nagyhatalom. Romániában több mint 500 településen tartanak nyilván ásványvízforrásokat, ezek egyharmada a mi régiónkban található. Ez több mint 2000 forrást jelent. Csak Háromszéken több mint 600 ásványvizet és gyógyvizet tartanak számon. Célunk, hogy a beüzemelt kezelőközpontok és népi feredők használatba adásával párhuzamosan többet foglalkozzunk a borvíz gazdasági vonzatával" forrás: szek-helyek.ro

Székelyföld, a kiaknázatlan borvíznagyhatalom
A háromszéki borvízforrások megfelelőbb kiaknázása is téma lesz a hétvégén Sepsiszentgyörgyön és Árkoson zajló, A Kárpát-medence ásványvizei című konferencián. forrás: kronika.ro

Székelyföld, a borvíznagyhatalom (Konferencia az ásványvizekről)
A Kárpát-medence ásványvizei címmel tartanak nemzetközi tudományos konferenciát immár 13. alkalommal, ezúttal – első ízben – Sepsiszentgyörgyön. Az előadások pénteken lesznek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tanulmányi központjában. A rendezvényről a konferencia három társelnöke közül ketten, Máthé István, a Sapientia EMTE docense és Nagy József, az Aquasic Egyesület igazgatója, valamint Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke tartott beharangozó sajtótájékoztatót tegnap a megyeházán. forrás: 3szek.ro

Háromszékre irányítják az ásványvízipar figyelmét
Augusztus 24. és 27. között elsőként ad otthont Sepsiszentgyörgy a „Kárpát-medence ásványvizei című”, 13. alkalommal megszervezett nemzetközi tudományos vándorkonferenciának, jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke. „Célunk, hogy a kezelőközpontok és népi feredők használatba adásával párhuzamosan többet foglalkozzunk a borvíz gazdasági vonzatával”, nyilatkozta. forrás: maszol.ro

Háromszékre irányítani az ásványvízipar figyelmét
"Székelyföld a büszkeség forrása, és egyben borvíz nagyhatalom. Romániában több mint 500 településen tartanak nyilván ásványvízforrásokat, ezek egyharmada a mi régiónkban található. Ez több mint 2000 forrást jelent. Csak Háromszéken több mint 600 ásványvizet és gyógyvizet tartanak számon. Célunk, hogy a beüzemelt kezelőközpontok és népi feredők használatba adásával párhuzamosan többet foglalkozzunk a borvíz gazdasági vonzatával" – vezette fel Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a Kárpát-medence ásványvizei című, 13. alkalommal megszervezett nemzetközi tudományos konferencia beharangozó sajtótájékoztatóját. forrás: covasna.info

Borvíz-konferencia lesz Szentgyörgyön - Több figyelmet érdemelne
A Kárpát-medence ásványvizei címmel szerveznek nemzetközi konferenciát Sepsiszentgyörgyön. A 13. alkalommal sorra kerülő tudományos ülésszakot augusztus 24–27. között tartják a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem dísztermében. forrás: hirmondo.ro

Újabb felújításra és bővítésre készülnek a Sapientia csíki épületén
Nagyszabású felújítási és átalakítási munkálatokra készülnek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának épületén. A magyar kormánytól kapott kétmillió eurós támogatásból két éve végeztek épületfelújítást, most további munkálatokra keresnek kivitelezőket. forrás: szekelyhon.ro

Vannak még tandíjmentes helyek a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán
Őszi felvételit hirdet a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara. Az idei nyári felvételin 10 százalékkal többen jelentkeztek, mint a tavalyi évben, most további jelentkezőket várnak. forrás: szekelyhon.ro

Tenderfelhívás a csíkszeredai Sapientia EMTE épületének felújítására és bővítésére - a Transindex.ro portálról
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara pályázatot hirdet: a csíkszeredai egyetemi épület felújítására és bővítésére. További információk a licitatie@uni.sapientia.ro e-mail címen igényelhetők. forrás: transindex.ro

Őszi Sokadalom: az ifjúság is értékszüretet tart Kézdivásárhelyen
Sikeres helyi fiatalok, izgalmas tudományos bemutatók, valamint kulturális és szórakoztató programok várják mindazokat, akik ellátogatnak az Őszi Sokadalom keretében megszervezett Ifjúsági térre. forrás: maszol.ro

Maradtak még tandíjmentes helyek
Tandíjmentes helyekkel várja az őszi felvételi időszakban is a továbbtanulni vágyó fiatalokat a csíkszeredai Sapientia EMTE. A felsőfokú oktatási intézmény Csíkszeredai Karán idén 10 százalékkal több diák jelentkezett a felvételi első szakaszában. A szabadon maradt helyek iránt érdeklődő fiatalokat szeptember 4-9. között újra várja az egyetem. forrás: hargitanepe.eu

Sokan jelentkeztek a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karára
Lezárult a nyári felvételi időszak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán, a következő tanévre 313 diák jelentkezett. Idén is 14 alapképzési és 5 mesterképzési szakra lehetett jelentkezni, összesen 318 tandíjmentes és 320 tandíjas helyet hirdettek meg. forrás: erdely.fm

Ennyien jelentkeztek a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karára
Lezárult a nyári felvételi időszak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karán, a következő tanévre 313 diák jelentkezett. A legnépszerűbb képzések idén is a közgazdasági szakok voltak. forrás: szekelyhon.ro

Netikett, avagy illemtan a kibertérben
A Sapientia sátrában Bakó Rozália interaktív előadásán egy kvízzel indítva puhatolózta ki tőlünk, hogy mennyire vagyunk tisztában az internetre vonatkozó illemszabályokkal. forrás: tusvanyos.ro

Várja a Sapientia a friss érettségizetteket
Alapképzésnél 14 szakra, mesterinél 5 szakra várják a sikeresen érettségizőket Csíkszeredában, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíki Karán. A részletekről sajtótájékoztatón beszélt a tanintézmény dékánja és dékánhelyettese. Csíki kolléganőnk Csúcs Mária beszámolója. forrás: bukarestiradio.ro

KÉT HÉT MÚLVA LEHET IRATKOZNI A SAPIRA
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán július 17. és 25. között lehet beiratkozni a 14 alapképzés vagy az 5 mesterképzés valamelyikére. Az alapképzésekre iratkozók számára július 27-én tartják a felvételit. A legtöbb szak esetében az érettségi vizsga átlagát veszik figyelembe a felvételi során. forrás: sovidek.tv

Két hét múlva kezdődik a felvételi a Sapientián
Közeledik a felvételi időszak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán. Ennek kapcsán tájékoztatta tegnap a sajtót a következő egyetemi évre vonatkozó tudnivalókról Lázár Ede dékán és Pap Levente dékánhelyettes. A jól bevált programokat ezután is folytatják, ugyanakkor jelentős változásokra is készülnek. forrás: hargitanepe.eu

A hónap közepétől lehet jelentkezni a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karára
Idén 318 tandíjmentes alap-, valamint mesterképző helyet hirdetett meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara. forrás: prima-radio.ro

Várják a továbbtanulni akaró diákokat a Sapientia Csíkszeredai Karán
Idén is 14 alapképzéses és 5 mesterképzéses szakra várja a jelentkezőket a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara: összesen 318 tandíjmentes és 320 tandíjas helyet hirdettek meg, amelyekre július 17-25. között lehet beiratkozni. Az alapképzésekre július 27-én lehet felvételizni, míg a mesterképzésekre július 26-27-én. Az eredményeket július 28-án teszik közzé. forrás: szekelyhon.ro

Indul a felvételi időszak a Sapientián
Idén 318 tandíjmentes alap-, valamint mesterképző helyet hirdetett meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara. A felvételikre a július 17–25. közötti időszakban kerül sor. A diákokat felújított, de továbbra is bővülő épületbe várják ősztől. forrás: maszol.ro

Négyen részesültek Maximus-díjban a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara három évvel ezelőtt hozta létre a Maximus hallgatói díjat, amellyel a legkiemelkedőbb tudományos munkákat ismerik el. forrás: szekelyhon.ro

Te miben hiszel? Erdélyi és holland diákok tesztelték a kamuhírek erejét Budapesten
A kamuhírek jelenségét feltáró workshopon vettek részt többek között erdélyi egyetemi hallgatók. Járókelőkön tesztelték, mennyire ragadós egy hazugság. Érdekes tapasztalatokat szereztek. forrás: maszol.ro

Sapientiás ballagás: itthon maradásra kérték a diákokat
Kétnapos rendezvény keretében búcsúztatták el idén is a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karainak végzős diákjait. Az eseménysorozat fénypontja természetesen a ballagás volt, amelyen búcsúztatták és díjazták a legkiválóbb eredményt elért fiatalokat. forrás: maszol.ro

Itthon van a legnagyobb szükség a most végzettekre
Tizenharmadik ballagási ünnepségét tartotta szombaton a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara. A Szakszervezetek Művelődési Házában megrendezett eseményen 214 végzős hallgató búcsúzott az egyetemtől. forrás: szekelyhon.ro

Új, „hargitai” baktériumnemzetség - A Sapientia kutatói írták le
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai, együttműködve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival, elsőként írtak le Romániából a tudományra nézve új baktériumnemzetséget. forrás: hirmondo.ro

A Sapientia tenderfelhívása csíkszeredai épületfelújításra I.
A Sapientia tenderfelhívása csíkszeredai épületfelújításra forrás: lapszemle.ro

A Sapientia tenderfelhívása csíkszeredai épületfelújításra
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara pályázatot hirdet a csíkszeredai egyetemi épület felújítására és bővítésére. További információk a licitatie@uni.sapientia.ro e-mail címen igényelhetők. forrás: althir.org

Pozitív kapcsolataink kamatai - Nem jó rosszban lenni
Érdekes tényeket tudhattunk meg a mostanában oly divatos hálózatelmélet gyakorlati oldaláról dr. Telegdy Balázs múlt keddi, Pozitív és negatív társadalmi hálózatok című előadásából, amely a Sapientia EMTE Kávéházi előadások sorozatában kapott helyet a sepsiszentgyörgyi Tein Teaházban. forrás: szekelyhirmondo.ro

Egyetemi vloggerek: kamera előtt az oktatók
Jópofa, fiatalos és igen népszerű kezdeményezéssel növeli a tudományos ismeretterjesztés és saját népszerűségét a Sapientia egyetem: a Sapiophile videósorozat már a második évadánál jár, a benne szereplő oktatók pedig szinte már celebek. forrás: liget.ro

Víztisztító baktériumot fedeztek fel egy hulladéklerakóban
Az eddig ismeretlen baktériumra a csíkszeredai Biomérnöki tanszékén zajló mikrobiológiai kutatások során találtak rá. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival együttműködve elsőként írtak le egy új baktériumnemzetséget Romániában - közölte hétfőn honlapján a Sapientia. Forrás: ng.hu

Új baktériumot fedeztek fel magyar és erdélyi kutatók
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival együttműködve elsőként írtak le egy új baktériumnemzetséget Romániából - közölte hétfőn honlapján a Sapientia. Forrás: blikk.hu

Új baktériumnemzetség
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival együttműködve elsőként írtak le egy új baktériumnemzetséget Romániából. Forrás: medicalonline.hu

Hargitai baktériumot találtak
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival együttműködve elsőként írtak le egy új baktériumnemzetséget Romániából - közölte hétfőn honlapján a Sapientia. Forrás: bumm.sk

Hargitai baktériumot írtak le magyar kutatók
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival együttműködve elsőként írtak le egy új baktériumnemzetséget Romániából - közölte hétfőn honlapján a Sapientia. Forrás: origo.hu

Hargitai baktériumot írtak le
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival együttműködve elsőként írtak le egy új baktériumnemzetséget Romániából - közölte hétfőn honlapján a Sapientia. Forrás: szatmar.ro

Fenyőpollen borít be mindent
Vastagabb porréteg lepte be az épületeket, járműveket, járdákat és úttesteket az elmúlt időszakban. A meteorológusok szerint szó sincs az elmúlt években tapasztalt, Afrikából érkező szaharai homokról. Noha egy általunk megkérdezett kertészmérnök véleménye szerint nehezen elképzelhető az is, hogy ilyen nagy mennyiségű virágpor szálljon a településekre, a mikroszkópos vizsgálat meglepő eredményt hozott. Forrás: szekelyhon.ro

A Hargitának immár saját baktériuma is van
A tudomány számára eddig ismeretlen új baktériumnemzetséget tenyésztettek ki és azonosítottak DNS-vizsgálatok alapján a Sapientia EMTE csíkszeredai Biomérnöki Tanszékén zajló mikrobiológiai kutatások során környezetmérnök szakos hallgatók, dr. Máthé István oktató vezetésével, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) oktatóival együttműködve – tudósít az egyetem közleménye. Forrás: foter.ro

"Hargitai” a Romániából elsőként leírt új baktériumnemzetség IV.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiólógusai együttműködve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival elsőként írtak le Romániából a tudományra nézve új baktériumnemzetséget, Caenimicrobium hargitense néven. forrás: gyindex.ro

"Hargitai" az elsőként leírt új hazai baktériumnemzetség
Hazai szinten elsőként írtak le a tudományra nézve új baktériumnemzetséget, Caenimicrobium hargitense néven az Erdélyi Magyar Tudámonyegyetem (EMTE) mikrobiológusai, együttműködve a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival - tájékoztatott dr. Máthé István, a Sapientia EMTE biomérnöki tanszékének docense. Forrás: hargitanepe.eu

„Hargitai” a Romániából elsőként leírt új baktériumnemzetség I.
Az új baktérium a Caenimicrobium hargitense nevet kapta A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiólógusai együttműködve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival elsőként írtak le Romániából a tudományra nézve új baktériumnemzetséget, Caenimicrobium hargitense néven. forrás: kisujsag.ro

Mikesesnek lenni életérzés (Kicsengettek)
Röviden szólalt meg az iskolacsengő szombaton reggel a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceumban, hangját csakhamar elnyomta a Gaudeamus. A hagyomány szerint a bevonuló végzősöket két elsős diák vezette, akik magukkal hozták a kis iskolaharangot, jelezvén: kezdődhet az ünnepség. forrás: 3szek.ro

Jön a nyár, főzzünk sört! De hogyan?
Ha eddig voltak valami szándékcsökevényeink arról, hogy szívesen kipróbálnánk az otthoni sörfőzést, talán ideje nekilátni! Nem kell más, mint erős akarat, idő, türelem és egy csomó pénz. De a végeredmény kárpótolhat: igazi kézműves sört kóstolhatunk. forrás: liget.ro

„Hargitai” a Romániából elsőként leírt új baktériumnemzetség III.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiólógusai együttműködve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival elsőként írtak le Romániából a tudományra nézve új baktériumnemzetséget, Caenimicrobium hargitense néven. forrás: maszol.ro

„Hargitai” a Romániából elsőként leírt új baktériumnemzetség II.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiólógusai együttműködve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival elsőként írtak le Romániából a tudományra nézve új baktériumnemzetséget, Caenimicrobium hargitense néven. forrás: marosvasarhelyi.info

„Hargitai” a Romániából elsőként leírt új baktériumnemzetség
Caenimicrobium hargitense néven elsőként írtak le Romániából a tudományra nézve új baktériumnemzetséget a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiólógusai, együttműködve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival. forrás: kronika.ro

Új, „hargitai” baktériumnemzetséget írtak le a Sapientia kutatói
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiólógusai együttműködve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival elsőként írtak le Romániából a tudományra nézve új baktériumnemzetséget, Caenimicrobium hargitense néven. forrás: transindex.ro

TUDOMÁNYNÉPSZERŰSÍTŐ ELŐADÁSSOROZAT A SAPIENTIÁN
Tudománynépszerűsítő előadásmaratonnal zárja a félévet a Sapientia EMTE, ahol 2017. május 22-24. között a Pécsi Tudományegyetem oktatói tartanak előadásokat. forrás: idogep.transindex.ro

Eligazodni a veszélyes álhírek világában
Hogyan azonosíthatjuk az álhíreket, milyen jellemzői vannak az áltudományos tartalmaknak, mit jelent az online népszerűség, és miért kitörölhetetlenek az általunk feltöltött tartalmak? – többek között ezekre a kérdésekre adtak választ a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán. forrás: szekelyhon.ro

Az erdélyi fiatalok internetezési szokásait vizsgálják
A média hatása a gyermekekre és a fiatalokra címmel kedden tartottak előadássorozatot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karain. Az egyetem és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat hét éves múltra visszatekintő együttműködésének köszönhetően idén az információs technológia gyermekekre gyakorolt pozitív és negatív hatásait neves kutatók, valamint az egyetem diákjai vizsgálták. forrás: maszol.ro

Kezdődnek a sapientiás diáknapok Csíkszeredában
Tizenhatodik alkalommal szervezi meg az egyetemi diáknapokat a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Hallgatói Önkormányzata (HÖK). Forrás: transindex.ro

Jó hír az apáknak: Messiék legyőzhetők
A székelyföldi iskolások legnagyobb része közvetlen környezetéből, a rokonságból, ismerősei közül választ példaképet magának, minden öt diák közül egy a szülőjét választja követendő példának. A Sapientia egyetem kutatásából az is kiderül: esetükben a pozitív emberi tulajdonságok sokkal többet nyomnak latban, mint a sikeresség és a népszerűség. forrás: liget.ro

Sikeresen szerepeltek a Sapientia-EMTE hallgatói
Befejeződtek a XXXIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) szekcióülései, amelyeken a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet 30 hallgató képviselte, akik közül kilencet díjaztak. forrás: hargitanepe.eu

Hogyan felelnek meg a pedagógusok a mai kor követelményeinek?
A pedagógusok többsége lemaradottnak érzi magát diákjaival szemben a digitális technológiák használata terén. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy az oktatók miként felelhetnek meg a mai kor és iskolások által támasztott modern követelményeknek a közoktatási rendszerben. forrás: szekelyhon.ro

Felmelegedés, klímaváltozás: hideg marad-e a Csíki-medence?
Nem csak negatív következményekkel jár a globális felmelegedés, a hűvösebb vidékek, így például a sajátos mikroklímájú kelet-erdélyi medencék akár profitálhatnak is belőle. Az összkép azonban – a szkeptikus politikusi nyilatkozatok ellenére – nem túl biztató. De csak akkor, ha a tényeknek hiszünk. Forrás: liget.ro

Ekkor ballagnak a csíki végzősök
Idén a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskola nyitja a kicsengetések sorát a csíki régióban. Összesítettük a fontosabb időpontokat. forrás: szekelyhon.ro

Búcsú a Sapparádétól
Elmarad idén a sapientiás egyetemi diáknapok szerves részét képező kamionos felvonulás, a Sapparádé. A szervező csapat indoklása szerint az elmúlt években tapasztalt jó hangulat ellenére a rendezvény nem bizonyult sikeresnek, a szervezés pedig évről évre több nehézséggel járt. forrás: szekelyhon.ro

Bakk Miklós: Hazudnak-e a politikusok? - Ezüst Akadémia a Vigadóban
Az Ezüst Akadémia Oktatási Program következő előadója Dr. Bakk Miklós, a Sapientia EMTE, Kolozsvári Karának az oktatója, aki 2017. május 4-én, csütörtökön délután 16:30-tól 19 óráig a Vigadó Művelődési Ház nagytermében tart előadást Hazudnak-e a politikusok? címmel. forrás: kezdi.info

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csíkszeredai Kar

Csíkszereda, Hargita megye, Szabadság tér, 1. szám, 530104

Tel.: +40-266-314-657, fax: +40-266-372-099
E-mail: csikszeredauni.sapientia.ro 

btz webdesign