Kell-e félnünk a védőoltásoktól, és ha igen, miért nem?

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  ISSUU 
Kell-e félnünk a védőoltásoktól, és ha igen, miért nem?
2018. március 1.

Jó-e az, ha törvényben kötelezik a szülőket arra, hogy beoltassák a gyermeküket? Egyáltalán milyen hatással volt az emberiség egészségi állapotára a járványos betegségek ellen védelmet nyújtó oltások megjelenése a huszadik században? Többek között ezekre a kérdésekre adott választ a Sapientia Csíkszeredai Kara által szervezett Science Espresso keddi előadásán dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője.

forrás: maszol.ro

Az egészségügyi szakember előadásában a járványos betegségek megjelenésének és ezek közül néhány sikeres, akár végleges visszaszorításáról beszélt előadásának első, történeti visszatekintést tartalmazó részében. Manapság a legismertebb járványos betegség az influenza, de az utóbbi egy-két évben a kanyaró is egyre inkább előtérbe került, amióta Romániában mind többen tagadják meg a betegség ellen is védelmet nyújtó három összetevőjű vakcina beadatását a gyermeküknek – ezekről az előadás második felében hallhattunk.

Egészségtan a történelemben

A fertőző betegségek előfordulása egyidős az emberiséggel – mondta előadásában az egészségügyi intézmény vezetője –, az ellenük folytatott küzdelem pedig szorosan összefügg a történelem alakulásával is. Számos ókori feljegyzésben olvashatunk járványos betegségekről, az akkori leírások alapján valószínű, hogy a himlő, a pestis és a malária idézte elő a legsúlyosabb elhalálozási hullámokat. A késő ókor, és a teljes középkor ideje alatt szintén súlyos járványok pusztítottak. A pestis például 1201-ben indult Egyiptomból, és gyorsan eljutott Európába milliók halálát okozva. Az akkori Magyarország területét a tatárjárás idején érte el a pestis. De még évszázadokkal később is súlyos pusztítást végzett, az egyik legemlékezetesebb kitörése 1656-ban Nápolyban volt.

A kor felfogása szerint a járványos betegségeket valamilyen isteni penitenciaként értelmezték. Az orvostudomány fejlődésében, a betegségek elleni harcban egyébként nagy szerepet játszottak az akkori orvosi jellegű betegségleírások.

A pestis mellett a kor másik két meghatározó betegsége volt a lepra és a himlő, amelyeket a keresztes hadjáratokból hazatérő katonák hurcoltak be Európába. Az Ázsiában és a Közel-Keleten honos kórokozók jó gazdatestre találtak az európaiakban, akiknek a génjeikben nem fejlődött ki a betegségekkel szembeni ellenállás.

Az egyre súlyosbodó körülmények miatt egyes országok szigorú szabályok meghozatalára kényszerültek. A Velencéhez tartozó Raguzában (ma Dubrovnyik, Horvátország) a történelem során először 1377-ben rendeltek el vesztegzárat: a hajóknak 30 napot kellett a kikötőben vesztegelniük, a legénység nem léphetett a szárazföldre. Ha túlélték, akkor beengedték őket a városba, ha nem, akkor a helyiek felgyújtották a hajót – így sikerült megfékezni számos betegség terjedését. A módszert aztán más nagykikötők is alkalmazták, Marseille-ben már 40 naposra tolták ki a várakozási időt, innen származik a karantén kifejezés is (a francia quarante szó negyvenet jelent).

Az újkor egyik pusztító járványa a szifilisz volt, amely először 1495-ben jelent meg Nápolyban. A kolera 1817-ben ütötte fel a fejét Európában, és Indiából indult el. A 19. század eleji Magyarországon közel félmillióan kapták el a kórt, de ha ez nem lett volna elég, sok áldozatot szedett a tüdőtuberkulózis, míg a gyermekek körében a diftéria, vagyis a torokgyík.

A huszadik század hozta meg az áttörést

Előtte azonban még tarolt egy-két súlyos betegség, például az első világháború végén, 1918-ban és 1919-ben súlyos influenzajárvány jelent meg. A kór az egész világon elterjedt, a föld lakosságának mintegy 50 százalékát betegítette meg, és 20 millió ember halálát okozta. Tar Gyöngyi elmondása szerint a mai napig rejtély, hogy miként terjedhetett a betegség ilyen agresszíven, de a feltételezések szerint a vírus rendkívül intelligens volt, az emberi szervezet nem tudott ellenállni neki.

Fotó: evz.ro

 

Az influenza után a huszadik század közepén terjedt a gyermekbénulás, amely sok gyermekben okozott maradandó károsodást, hiszen életüket mozgáskorlátozottként voltak kénytelenek leélni.

Az elmúlt három-négy évtized legsúlyosabb járványos betegsége az AIDS, amelyet 1981-ben írtak le először, Közép-Nyugat-Afrikában jelent meg. Az egészségügyi szakember szerint a tudósok ma sem tudják biztosan, hogyan keletkezett a kór. Egyes feltételezések szerint a vírus intelligenciája arra enged következtetni, hogy katonai laboratóriumokban fejlesztették ki, mások szerint a majmoknál jelent meg először, és azokat az embereket betegítette meg, akik majomagyat fogyasztottak. Az újabban felismert betegségek között említette az egészségügyi szakember a Lyme-kórt, valamint az Ebolát.  

A huszadik század második felében következett be a szakemberek által epidemológiai (járványtani) paradigmaváltásként emlegetett fordulat, amelynek következtében jelentősen csökkent a betegségek száma és a halálozási ráta. Ez elsősorban az antibiotikum felfedezésének, valamint a fejlett országokban elérhetővé vált részben ingyenes védőoltásoknak köszönhető. Tar Gyöngyi szerint a megnövekedett várható élettartam miatt ma már más, főként az öregedéssel járó (szív- és érrendszeri, valamint daganatos) betegségek következtében halnak meg az emberek.  Az elmaradott országokban azonban a mai napig a fertőző betegségek okozzák a legtöbb elhalálozást.

Érvek a védőoltások mellett

Az egészségügyi igazgatóság vezetője elmondta, ő az oltások beadatását támogatja, és kifejtette, hogy a szenátus által már elfogadott, a képviselőház asztalán heverő, az oltások kötelezővé tételére vonatkozó törvénytervezettel teljes mértékben egyetért.

(A parlamentben vesztegel az oltástörvény. A szenátus tavaly fogadta el az oltástörvény kormány által beterjesztett tervezetét. A jogszabály tízezer lejes bírságot helyez kilátásba az oltásmegtagadó szülőknek, akik nem vesznek részt a számukra szervezett egészségügyi tanácsadásokon. A tervezet négy hónapja vesztegel a képviselőház egészségügyi szakbizottságánál, a testület elnöke Corneliu Buicu szerint azért, mert rengeteg módosító indítvány érkezett. Ellenzéki források szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) bojkottálja a törvény elfogadását, mert a politikusaik egy része nem támogatja a „túlzottan szigorú” előírásait.)

Előadásában több olyan érvet is felsorakoztatott, amelyek a védőoltások hasznosságát bizonyítják. Kiemelte: a vakcina életeket ment, ugyanis ezeknek köszönhetően csökkent jelentősen a gyermekhalandóság. Véleménye szerint a védőoltás alapvető jogunk, és a szegénységet visszaszorító stratégia része. Továbbá még mindig kockázatot jelentenek a védőoltással megelőzhető járványos betegségek, jó példa erre a Romániában az utóbbi időben megjelent kanyaró, szamárköhögés és gyermekbénulás. Mint mondta, a védőoltások költséghatékonyak, hiszen a megelőzés jóval olcsóbb, mint a kialakult betegség gyógyítása. A gyermekek immunrendszere sebezhető, nem mindig tudja leküzdeni a járványos betegségeket, ebben segít hatékonyan és olcsón a védőoltás.

Megjegyezte: a legnagyobb gondot az okozza, ha csökken az átoltottsági arány, mivel ez az úgynevezett nyájimmunitást is gyengíti. A cél az, hogy egy közösség tagjainak legalább a 85 százaléka be legyen oltva az egyes betegségek ellen. Ha az oltottsági arány ennél alacsonyabb, akkor azok a személyek, akik valamilyen más egészségügyi ok miatt nem kaphatnak védőoltást, a nyájimmunitás védelmére sem számíthatnak.

 

Tar Gyöngyi azzal zárta előadását, hogy a védőoltások az orvostudomány legnagyszerűbb találmányai közé tartoznak. Az utóbbi évszázad számos közegészségügyi vívmánya közül talán csak az elemi higiénia (tiszta víz, csatornázás stb.) volt olyan alapvető hatású a megbetegedésekre, mint a védőoltások bevezetése.

Rólunk írták
2022-12-28
2022-12-28
2022-12-28
2022-12-28



Tagek

A hó mikrobiológiáját kutatták Csíkszeredában I.
Kisgyerekes szülőkben biztos, hogy már többször felmerült a a kérdés, hogy vajon milyen egészségügyi kockázattal jár ha havat eszünk. Ezt a témát kutatták a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Ökölogiai mérnök szakos hallgatói Máté István egyetemi docens vezetésével. A mikrobiológiai kutatás eredménye világszerte ismertté vált. A magyar és a román média mellett több külföldi jelentős napilap is közölte, mint például a Herald-Tribune vagy a New York Times. forrás: mediaklikk.hu

A hó mikrobiológiáját kutatták Csíkszeredában
Evett már havat? És tudja, milyen egészségügyi kockázattal jár? Bedagadhat a torka... Vagy lehet más káros hatása is? Ezt a témát kutatták a Sapientia EMTE ökológiai mérnök szakos hallgatói Máthé István egyetemi docens vezetésével. A mikrobiológiai kutatás eredménye világszerte ismertté vált, még a Herald Tribune vagy a New York Times is beszámolt róla. Gratulálunk a kutatócsapatnak! forrás: Székelyföldi Stúdió Facebook oldala

Sapientiás nyílt napok meglepetéssel
Légy egy napra egyetemista! címmel szervez ismét nyílt napokat a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara március folyamán. Céljuk, hogy az érdeklődő középiskolások megtapasztalják az egyetemi hangulatot, megismerjék a felsőoktatási intézmény működését. forrás: szekelyhon.ro

Zăpada proaspătă, bună de mâncat
forrás: https://www.youtube.com/watch?v=KOG-SJBJGfw&app=desktop

Zăpada proaspătă e comestibilă, spun cercetătorii români
Câte bacterii vin la pachet cu o înghiţitură de omăt? Este o întrebare frecventă a părinţilor care îşi ceartă copiii când îi văd că mănâncă zăpadă, dar şi a cercetătorilor. Pentru prima oară, specialiştii din România vin cu un răspuns. Timp de două luni, un profesor din Miercurea Ciuc a luat probe de zăpadă din oraş. Concluzia: nu e un pericol atât timp cât este proaspătă. Descoperirea sa a făcut înconjurul lumii, iar echipa Observator a ajuns chiar în laboratorul unde a studiat cât de comestibilă e... zăpada. forrás: observator.tv

Bálint-nap: „leásott a műanyag szívek aljára” a csíkszeredai Sapientia
Idén is hangulatos Bálint-napi résszel jelentkezett a csíkszeredai Sapientia ismeretterjesztő videó-sorozata, a Sapiophile. A filmecskében Gergely Orsolya szociológus elemzi napjaink digitális párválasztási körülményeit. forrás: maszol.ro

Valentin-napi Saphiophile: a legújabb párkapcsolati kihívások a digitális világban
A szerelmesek napja apropóján jelentkezett új résszel a Saphiophile, a Sapientia EMTE csíkszeredai karának videoblogja. forrás: szekelyhon.ro

Sapiophile: az igazi párkapcsolati kihívások ott kezdődnek, ahol véget érnek a mesék
A Sapiophile Valentin-napi részében a készítők lerázzák magunkról és a nézőkről is a rózsaszirmokat és leásnak a műanyag szívek legaljára. A nézőknek Gergely Orsolya mutatja meg, hogy melyek a legújabb párkapcsolati kihívások a digitális világban. forrás: transindex.ro

Megtalálja a nagy Őt a nárcisztikus Én? (VIDEÓ)
Megjavítsuk vagy cseréljük le a párkapcsolatunkat, ha elromlik a 30-as éveinkig elhúzódó kamaszkor alatt? Tudományosan alátámasztott életmódvideó a csíki Sapitól. forrás: foter.ro

Studiul unui cercetător român, publicat în presa internațională. Ce se întâmplă dacă mănânci zăpadă I.
Un experiment al cercetătorilor de la Universitatea Sapientia din Miercurea Ciuc a atras atenția presei internaționale. Oamenii de știință au vrut să știe ce riscă cei care mănâncă zăpadă. The Washington Post a publicat un articol în care prezintă concluziile la care au ajuns cercetătorii români. forrás: digi24.ro

Studiul unui cercetător român, publicat în presa internațională. Ce se întâmplă dacă mănânci zăpadă
Un experiment al cercetătorilor de la Universitatea Sapientia din Miercurea Ciuc a atras atenția presei internaționale. Oamenii de știință au vrut să știe ce riscă cei care mănâncă zăpadă. The Washington Post a publicat un articol în care prezintă concluziile la care au ajuns cercetătorii români. forrás: digi24.ro

Profesorul de etnie maghiară care a studiat dacă este bine să mâncăm zăpadă: „După numai o zi, încep să crească numărul şi diversitatea bacteriilor“
Máthé István este profesor la Universitatea Sapientia din Miercurea Ciuc şi a realizat un studiu despre ce înseamnă să mănânci zăpadă. El a mai făcut studii similare şi a descoperit noi specii de bacterii. forrás: adevarul.ro

Még a New York Times is írt a csíkszeredai egyetemisták kutatásáról
Közel húsz hazai és nemzetközi sajtóorgánum – köztük tekintélyes amerikai lapok – számoltak be a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara ökológiai mérnök szakos hallgatóinak kutatásáról. forrás: maszol.ro

Kórokozók táptalajává válhat a szellőzőjáratokban felhalmozódott évtizedes kosz
Akár súlyos megbetegedéseket okozó kórokozók melegágyává is válhatnak a tömbházak szellőzőcsatornái, még sincs semmiféle egészségügyi előírás tisztításukra, karbantartásukra. A járatok, amelyekben sok esetben évtizedekig halmozódik a kosz, leggyakrabban csak akkor kerülnek a lakóközösség figyelmének középpontjába, amikor teljesen eldugulnak. forrás: szekelyhon.ro

Veszélyes megenni a havat?
Telente a kicsi gyermekekben gyakran felmerül a gondolat, hogy vajon milyen íze lehet a frissen hullott hónak. Csíkszeredai kutatók most kiderítették, mennyire egészséges a hóevés. forrás: hazipatika.com

Végre kiderült, ehető-e a hó
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának kutatói szerint ehető a hó, de csak frissen. Az egyetem diákjai Máthé István mikrobiológus oktató vezetésével vizsgálták, hogy a frissen lehullott, illetve a többnapos hóban előfordulnak-e baktériumok és penészgombák, és ha igen, milyen mennyiségben. forrás: 24.hu

Studiu al cercetătorilor români: în ce condiţii pot copiii să mănânce zăpadă
Cercetătorii de la Universităţii Sapientia din Miercurea Ciuc au răspuns la întrebarea: “Este zăpadă comestibilă?” forrás: stirileprotv.ro

Romanian study: Half-day old snow safe to eat
A Romanian university has published the results of a study on how safe it is to eat snow. forrás: abcnews.go.com

Romanian study: Half-day old snow is safe to eat III.
BUCHAREST, Romania (AP) - How safe is it to eat snow? A Romanian university has published the results of just such a study. forrás: washingtontimes.com

Romanian study: Half-day old snow is safe to eat II.
How safe is it to eat snow? A Romanian university has published the results of just such a study. forrás: medicalxpress.com

Romanian study: Half-day old snow is safe to eat I.
BUCHAREST, Romania — How safe is it to eat snow? A Romanian university has published the results of just such a study. forrás: washingtonpost.com

Romanian study: Half-day old snow is safe to eat
BUCHAREST, Romania (AP) — How safe is it to eat snow? A Romanian university has published the results of just such a study. forrás: apnews.com

Mégis ehető a hó?
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának kutatói szerint ehető a hó, de csak frissen – írta csütörtökön az Agerpres hírügynökség. forrás: origo.hu

Harghita: Copiii pot mânca zăpadă proaspăt căzută, arată un studiu realizat de cercetători ai Universităţii Sapientia
Copiii pot mânca zăpadă proaspăt căzută sau nu mai veche de o jumătate de zi, arată un studiu privind încărcătura microbiană a zăpezii realizat în premieră în Miercurea Ciuc de cercetători ai Universităţii Sapientia. forrás: agerpres.ro

Erdélyi tudósok: ehető a hó, de csak frissen
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának kutatói szerint ehető a hó, de csak frissen – írta csütörtökön az Agerpres hírügynökség. forrás: zoom.hu

Copiii pot mânca zăpadă proaspăt căzută sau nu mai veche de o jumătate de zi
„Copiii pot mânca zăpadă proaspăt căzută sau nu mai veche de o jumătate de zi”, arată un studiu al Universităţii Sapientia. forrás: europafm.ro

Copiii pot manca zapada proaspat cazuta (studiu Universitatea Sapientia)
Copiii pot manca zapada proaspat cazuta sau nu mai veche de o jumatate de zi, arata un studiu privind incarcatura microbiana a zapezii realizat in premiera in Miercurea Ciuc de cercetatori ai Universitatii Sapientia, scrie Agerpres. forrás: science.hotnews.ro

A csíkszeredai Sapientia kutatói megvizsgálták: megehetjük a havat?
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának kutatói szerint ehető a hó, de csak frissen - írta csütörtökön az Agerpres hírügynökség. forrás: maszol.ro

Ehető-e a hó? Viccesnek tűnő, de komoly kutatás a Sapientián I.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának mikrobiológusai korábban már jelentkeztek figyelemre méltó kutatási eredményekkel, például új baktériumfajokat fedeztek fel a szovátai Medve-tóban és a cekendi hulladéktározó csurgalékvizében. forrás: szekelyfold.ma

Ezért nem ajánlott a hóevés I.
Mennyire egészséges a hóevés mikrobiológiai szempontból? – ennek a kérdésnek járt utána a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának két ökológiai mérnök szakos hallgatója, Maxem Emese és Akácsos Beáta Emese. forrás: napihir.ro

Ezért nem ajánlott a hóevés
Mennyire egészséges a hóevés mikrobiológiai szempontból? – ennek a kérdésnek járt utána a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának két ökológiai mérnök szakos hallgatója, Maxem Emese és Akácsos Beáta Emese. A hallgatók Dr. Máthé István oktató vezetésével azt vizsgálták, hogy a frissen lehullott, illetve a több napos hóban előfordulnak-e mikroorganizmusok (baktériumok, penészgombák), és ha igen, milyen mennyiségben? forrás: szekelyhon.ro

Ehető-e a hó? Viccesnek tűnő, de komoly kutatás a Sapientián
A csíkszeredai mikrobiológusok ismét érdekes kutatással jelentkeztek. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának mikrobiológusai korábban már jelentkeztek figyelemre méltó kutatási eredményekkel, például új baktériumfajokat fedeztek fel a szovátai Medve-tóban és a cekendi hulladéktározó csurgalékvizében. (Erről itt és itt olvashat). forrás: foter.ro

Ehető-e a hó - avagy mikrobák a hóban?
Télen egy nagyobb havazás alkalmával gyerekekben, de fenőttekben is gyakran nagy a késztetés arra, hogy megkóstolják a havat, vagy akár fagyit készítsenek belőle a nagyi lekvárjával összekeverve. forrás: szabadsag.ro

Csíkszeredai mikrobiológusok kikutatták, szabad-e megenni a havat
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának mikrobiológusai elvégeztek egy kutatást, amiben azt akarták megtudni, biztonságos-e megenni a havat. Ehhez a városban két helyről is mintákat vettek, majd megolvasztották a havat, és kitenyésztették a hólében lévő mikroorganizmusokat. forrás: 444.hu

A Sapientia mikrobiológusai vizsgálták, hogy meg szabad-e enni a havat
Télen egy nagyobb havazás alkalmával gyerekekben, de fenőttekben is gyakran nagy a késztetés arra, hogy megkóstólják a havat, vagy akár fagyit készítsenek belőle a nagyi lekvárjával összekeverve. forrás: transindex.ro

Élőben nyomozhat a dévai FBI
Nagy volt az izgalom idén a téglásbeli diákság körében a Sapientia EMTE Biomérnöki Tanszéke által meghirdetett bűnügyi verseny kapcsán. forrás: nyugatijelen.com

A szürrealitás mint túlélési stratégia
Brassóban a Kötetlenül a Sapientiával című szabadegyetemi előadássorozat keretében dr. Pieldner Judit egyetemi docens, a csíkszeredaiHumántudományok Tanszék oktatója tartott előadást Mágikus realizmus és minimalista realizmus a kortárs magyar és román filmben címmel. Ez alkalommal bemutatták a brassói Gocsmanné Markó Enikő posztumusz kötetét is. A Franyó Zoltán munkásságához kapcsolódó, német nyelvű doktori dolgozatot, reméljük, hamarosan magyarul is olvashatjuk. forrás: Brassói Lapok

TUDOMÁNYOS KIÁLLÍTÁS A SAPIENTIÁN
2018. január 15-én, hétfőn tartottuk a kiállítás megnyitóját. Az eseményen felszólalt Lázár Ede, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának dékánja, Szép Róbert, a Környezetvédelmi Őrség államtitkára, Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója, valamint a kiállítás projektfelelőse Mara Gyöngyvér zárta a beszédek sorát – olvasható az egyetem által kiküldött sajtóközleményben. forrás: sovidek.tv

Tényleg Petőfi a legnagyobb magyar slammer?
A #Sapiophile legfrissebb videóját ma, azaz január 22-én a Magyar Kultúra Napján töltötték fel a készítők a Sapientia EMTE, Csíkszereda Facebook oldalára. forrás: multikult.transindex.ro

Hogyan lehet Janus Pannoniusból slammer? A csíki sapientiások elmagyarázzák
Hogyan épült be a slam poetry a magyar kultúrába? Janus Pannonius, Arany János és Petri György tényleg slammer volt? Ilyen kérdéseket jár körül André Ferenc slammer és dr. Prohászka-Rád Boróka egyetemi oktató a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának videóblogjának legújabb részében, amelyet a magyar kultúra napján közöltek. forrás: maszol.ro

Angol néven tért vissza, ami 500 éve ott van a magyar kultúrában
Az előadott költészet gyökereiről forgatott élvezetes videót a csíki Sapientia a magyar kultúra napján. forrás: foter.ro

Női karakterek az elmúlt száz évben
Folyamatosan zajos a média a nők és a férfiak közötti társadalmi szerepekről – ajánlják figyelmünkbe a #Sapiophile videosorozat legfrissebb részét, melyben Gergely Orsolya azt mutatja be, hogyan változtak a női karakterek az elmúlt száz évben. forrás: szekelyhon.ro

Európa-szerte sikert arató tudományos tárlat a Sapientián
Különleges kiállítással pezsdítik fel az év első felét a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen: olyan tárlatot hoztak el Csíkszeredába, amely sikerrel járta meg Európa számos országát. A Londoni Tudomány Múzeuma által létrehozott Laboron kívül: csináld magad tudomány elnevezésű vándorkiállítás Romániában csak itt tekinthető meg. forrás: hargitanepe.eu

Európa-szerte népszerű vándorkiállítás nyílik Csíkszeredában
Európa-szerte népszerű vándorkiállítás nyílik hétfőn Csíkszeredában, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) épületében. A kiállítás, emberi sorsokon keresztül olyan találmányokat és módszereket mutat be, amelyek a felelősségteljes kutatás és az újszerű gondolkozás szempontjai szerint jöttek létre az egészségügy és az orvostudomány területén. forrás: marosvasarhelyiradio.ro

Öngyógyító betegek, civil tudomány – létezik, és most meg is lehet tekinteni Csíkban
Európa-szerte népszerű vándorkiállítás nyílik meg Csíkszeredában jövő héttől, amely emberi sorsokon keresztül olyan találmányokat és módszereket mutat be, amelyek a felelősségteljes kutatás és az újszerű gondolkodás szempontjai szerint jöttek létre az egészségügy és orvostudomány területén. forrás: szekelyhon.ro

Mindenkinek szóló tudomány testközelből a csíkszeredai Sapientián
Tudománynépszerűsítő kiállítás előkészítésén dolgoznak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán: a 29 országot megjárt tárlattal arra buzdítják az embereket, hogy bátran közelítsenek a tudományokhoz, hiszen mi magunk is művelhetjük azt, sőt segítségével sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért. forrás: maszol.ro

Tódor Erika-Mária – Dégi Zsuzsanna – Tankó Enikő: beszámoló a csíkszeredai Nyelvi tájkép, nyelvi sokszínűség című műhelykonferenciáról
Nyelvek, terek, helyek, létmódok, vidékek, emberek – talán ezekkel a kulcsszavakkal foglalható legszemléletesebben össze mindaz, ami a nyelvi tájképkutatás lényegét jelentheti, hiszen: „Itt mindaz – ami ebben az összefüggésben látható (a szerzők megjegyzése) –, ami egy, kettő. Minden alatt, ami látható, van valami mélyebb, ami a felszínnel legalább egyenértékű” (Hamvas 1996: 72). forrás: anyanyelv-pedagogia.hu

Viszont kívánjuk! Üdvözletekből raktuk össze a karácsonyt
Az Untold hozta a line upot, a Kreatív Kolozsvár kiengedi a pingvint a palackból, és még a Mikulás is előbújt a szekrényből. Először azt hittük, hogy mindenki mást is meglepetésként ér a karácsony, mint minket szokott rendre évente, és elfelejtenek üdvözletet küldeni, aztán két napig szinte csak az érkezett a postaládánkba. Ezekből válogattunk nektek. forrás: transindex.ro

A nők és a férfiak társadalmi szerepeinek változásairól szól a #Sapiophile legfrissebb videója
A #sapiophile legfrissebb videóját ma, azaz december 19-én töltötték fel a készítők. - a Transindex.ro portálról

Átok vagy áldás az okostelefon? Székelyföldi diákokat, szülőket és tanárokat kérdeztek
Hogyan viszonyulnak a székelyföldi diákok, szülők és tanárok a mobiltelefonok használatához? Tiltják vagy segítik az okosabb használatát? Megveszik a legújabb modelleket? Ezeket a kérdéseket kutatta Gergely Orsolya, a Sapientia EMTE csíkszeredai Társadalomtudományi Tanszékének egyetemi adjunktusa, és ezekről kérdeztük a szociológust. forrás: maszol.ro

Nemcsak emberi, hanem állati fogyasztásra is alkalmatlan gyergyói folyóvizek
Nem büszkeség a gyergyói térségre nézve, hogy mennyire szennyezettek a patakok akár már pár kilométerre a forrásuktól. Az sem válik dicsőségünkre, hogy mi mindent hordoz a Maros vize. Mégsem lehet úgy tenni, mintha nem tudnánk a tényekről – így gondolja az a két fiatal, akik pénteken mutatják be vízminőség-kutatási eredményeiket. forrás: szekelyhon.ro

Retorika a reformkorban és ma – kemény küzdelem a 18. Kossuth-szónokversenyen
A reformáció korában művelt európai és a magyarországi retorikáról szólt az a rövid konferencia, amely megelőzte a már 18. alkalommal megrendezett Kossuth-szónokversenyt. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem budapesti épületében huszonkét, Magyarországról és a környező magyarlakta területekről érkezett induló mérte össze a tudását két napon át. Mind a zsűri tagjai, mind maguk a versenyzők állították, hogy ezúttal igen erős volt a mezőny. Bocskay Zsolt interjúi és fotói. forrás: globoport.hu

Vajon itthon maradnak, ha felnőnek?
Az első és harmadik díjat is megnyerték a Pénzidomár nevű országos gazdasági vetélkedőn a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium diákjai az elmúlt hét végén Csíkszeredában. Annak ellenére, hogy csupán heti egy alkalommal tanulnak közgazdaságtant, szakirányú osztályba járó szakközépiskolás diákokat előznek meg a gazdasági versenyeken. forrás: szekelyhon.ro

Udvarhelyre idomították a pénzt
Nehezen idomítható állat, sokszor a nagy cégeknek sem sikerül, de a refis diákok megszelídítették. forrás: uh.ro

Trendi-e a magyar nyelv? A csíki sapientiások szerint az
„Nyelvészkedő” videó jelent meg hétfőn a magyar nyelv napja alkalmából a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának egy éve indult videoblogján. A #Sapiophile sorozat új részében dr. Prohászka-Rád Boróka egyetemi oktató arról beszél, hogy a 2017-es trendek alapján milyen megnyerő tulajdonságai vannak a magyar nyelvnek. forrás: maszol.ro

Kéthetes körútra indul a Sapientia
Idén is a #sapiverzum mottó jegyében indul a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2018-as egyetemi felvételi tájékoztató körútja. forrás: szekelyhon.ro

Egyetemi felvételi tájékoztató körútra indul a Sapientia EMTE
Idén is a #sapiverzum mottó je-gyében indul a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) 2018-as egyetemi felvételi tájékoztató körútja november 13-án, ma. forrás: e-nepujsag.ro

Diákok a diákoknak
Novemberben egyetemnépszerűsítő körútra indulnak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudománegyetem diákjai, a felsőfokú oktatási intézményt tizennyolc önkéntes diák mutatja be a magyar tannyelvű középiskolákban. Az egyetem házhoz jön! című felvételi tájékoztató program lehetőséget teremt arra, hogy a diákok közvetlen beszélgetés útján mutassák be a Sapientia egyetemet. forrás: hargitanepe.eu

ÜNNEPELD A MAGYAR NYELV NAPJÁT A SAPIENTIÁVAL!
Ugye a csíkszeredai sapisoknak van a tavaly ősszel indult Sapiophile vlogja, ahol havonta osztanak meg egy-egy videót főleg az egyetemen tanulható témákban. forrás: transindex.ro

Tájékoztató körútra indul a Sapientia
Idén is a #sapiverzum mottó jegyében indul a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2018-as egyetemi felvételi tájékoztató körútja, hétfőn. forrás: marosvasarhelyiradio.ro

Megmutatják, milyen megnyerő tulajdonságai vannak a magyar nyelvnek
A magyar nyelv napjára készített videót a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara. forrás: szekelyhon.ro

Idén is házhoz megy a Sapientia
Újra elindítja az Egyetem házhoz jön! elnevezésű intézménynépszerűsítő programját a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, amellyel a középiskolás végzős diákoknak mutatnák be az egyetemi életet. A november 13–24. között zajló körúton Erdély 56 településének 108 középiskolájába jutnak el a sapientiások. forrás: maszol.ro

Kampánykörútra indul a Sapientia
Tájékoztató körutat indít jövő héttől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE), az erdélyi középiskolásoknak kívánják bemutatni az intézmény 2018/2019-as tanévre szóló kínálatát. forrás: szekelyhon.ro

A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium csapata lett a győztes
Ötödik alkalommal rendezték meg a Venczel József Társadalomtudományi Vetélkedőt forrás: kisujsag.ro

Pénzidomár: az itt megszerzett tudás felnőttként is hasznosítható
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Kara és az OTP Bank Románia, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának közreműködésével idén is – immár hatodik alkalommal – megszervezi a Pénzidomár pénzügyi és gazdasági vetélkedőt középiskolások számára.

Nem lankad a tudományos kíváncsiság - Új Ezüst Akadémia-évad
Ünnepi keretek között nyílt meg a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Házban szerda délután a tavaly rendkívül sikeresnek bizonyult, és idén is útjára indított Ezüst Akadémia második „tanéve”. Jelen voltak a szervezők – Sapientia EMTE és a helyi önkormányzat –, valamint a partnerszervezetek képviselői, és természetesen a sok-sok „hallgató”, a rendezvény hangulatát a Molnár Józsiás-iskola régizene-együttese emelte. forrás: hirmondo.ro

Ezüst Akadémia: „tanévnyitó” telt házzal
Az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Program harmadik kiadásának tanévnyitó ünnepségét telt ház előtt tartották csütörtökön a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. forrás: szekelyhon.ro

Már első nap beteltek a helyek
Már csütörtökön, a jelentkezés első napján beteltek a helyek az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Program második kiadására Kézdivásárhelyen. forrás: 3szek.ro

Ezüst Akadémia Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön (program)
Első alkalommal Csíkszeredába szervezett Ezüst Akadémiát a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara. Az érdeklődés és az előadások sikerességéből kiindulva Kézdivásárhelyen is megszervezték tavaly, ahol ugyancsak osztatlan sikert aratott. Az elmúlt évek tapasztalatára támaszkodva 2017/2018-as tanévben elindítják az Ezüst Akadémia Oktatási Programot 50 év fölöttiek számára Sepsiszentgyörgyön is. forrás: szek-helyek.ro

Az Ezüst Akadémia második évfolyama - Tizennégy előadással készülnek
Egy nap alatt telt be a meghirdetett 250 hely a kézdivásárhelyi Ezüst Akadémia Oktatási Programra, amelyet tavaly indított a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara a céhes városban, partnerségben Kézdivásárhely Önkormányzatával, valamint a Pro Sanitate Alapítvánnyal és a Zöld Nap Egyesülettel. Az előadások zöme csütörtökön lesz, kivéve az első két alkalmat, amikor szerdán tartják az eseményt. forrás: hirmondo.ro

Sepsiszentgyörgy: Ezüst Akadémia évadnyitó (program)
Az Ezüst Akadémia felnőtt oktatási program jelentkezési határideje lejárt. 287-én jelentkeztek a programra, amelyből 82-en kézzel kitölthető jelentkezési lapot igényeltek és 205-en online jelentkeztek. Bíztató, hogy az érdeklődő 50 év felettiek 70%-a az internetes kitöltést választotta. A program legidősebb jelentkezője 82. éves, de több mint 50 jelentkező 70 év feletti. forrás: szek-helyek.ro

Sapientia EMTE - Az egyetem lelke a könyvtár
Amikor 2001-ben, Csíkszeredában megnyitotta kapuit a Sapientia Egyetem, a felsőoktatási szakkönyvtár is elkezdte működését. Tizenhat év után 70 ezer kötettel büszkélkedhet az intézmény, amelynek igazgatója, Balog László elmondta, hogy tapasztalatai alapján kulturált a könyvhasználat, bár a mai fiatal generáció számára egyre inkább teher az olvasás. Forrás: hargitanepe.eu

A csíkszeredai Sapientia egyetem főbejáratának helye is megváltozik
Október közepéig hosszabbította meg az egyetem épületének felújítására és bővítésére meghirdetett közbeszerzési eljárást a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara. forrás: szekelyhon.ro

Megnyitották a tanévet a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán
Tizenhetedik tanévnyitó ünnepséget tartották meg hétfőn a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán: ezúttal 360 elsőéves hallgató kezdte meg a tanulmányait. forrás: szekelyhon.ro

A kínálkozó lehetőségek kihasználására biztatták a sapis gólyákat
Hivatalosan is megnyitották az új tanévet a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karán hétfőn délelőtt. A tizenhetedik tanévnyitón 360 gólyát köszöntöttek a tanárok, diáktársaik, valamint a helyi elöljárók, és kívántak nekik sikeres egyetemi éveket. forrás: maszol.ro

Tudománynépszerűsítés időseknek (Ezüst akadémia oktatási program)
Sepsiszentgyörgy is csatlakozik az Ezüst Akadémia Oktatási Program helyszíneihez, az ötven év fölöttiek korosztályát célzó előadássorozatban változatos témákat járnak körül a meghívott előadók. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara által kezdeményezett oktatási program nagy népszerűségnek örvend, Csíkszeredában két éve, Kézdivásárhelyen pedig fél éve indult a több száz hallgatót vonzó, díjmentes rendezvény. forrás: 3szek.ro

Sepsiszentgyörgyön is lesz Ezüst Akadémia - Csak 300 helyük van
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara Sepsiszentgyörgyön is elindítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programot 50 év fölöttiek számára. Jelentkezni mától legkésőbb szeptember 22-ig lehet a városi szervezőirodában vagy az egyetem honlapján (csik.sapientia.ro). Az előadássorozat térítésmentes. forrás: www.hirmondo.ro

Rekord: fél nap alatt teltek be a helyek az Ezüst Akadémiára Csíkszeredában
Fél nap alatt beteltek a helyek az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Program harmadik kiadására Csíkszeredában. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának kezdeményezésére elindított programot idéntől már három városban szervezik meg. forrás: szekelyhon.ro

Ezüst Akadémia: indul a második évfolyam
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara, Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala, a Zöld Nap Egyesület, valamint a Wegener Pro Sanitate Alapítvány a 2017–2018-as tanévben ismét útjára indítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programot az 50 év fölöttiek számára. A részletekről a szervezők sajtótájékoztatón számoltak be. forrás: kézdi.ro

Ezüst Akadémia Oktatási Program indul Sepsiszentgyörgyön II
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara a nagy sikerre való tekintettel Csíkszereda és Kézdivásárhely után a 2017/2018-as tanévben elindítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programját 50 év fölöttiek számára Sepsiszentgyörgyön is. A sepsiszentgyörgyi program támogatója a Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, valamint a Kónya Ádám Művelődési Ház. Az első alkalommal meghirdetett Ezüst Akadémia Oktatási Programra maximum 300 főt tudunk fogadni. forrás: sepsiradio.ro

Ezüst Akadémia Oktatási Program indul Sepsiszentgyörgyön
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara a nagy sikerre való tekintettel Csíkszereda és Kézdivásárhely után a 2017/2018-as tanévben elindítja az Ezüst Akadémia Oktatási Programját 50 év fölöttiek számára Sepsiszentgyörgyön is. A sepsiszentgyörgyi program támogatója a Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, valamint a Kónya Ádám Művelődési Ház. forrás: sepsiszentgyörgy.info

A háromszéki érdeklődők előtt is megnyílik az Ezüst Akadémia
Csíkszereda és Kézdivásárhely után a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara Sepsiszentgyörgyön is elindítja ebben a tanévben az Ezüst Akadémia Oktatási Programját 50 év fölöttiek számára. forrás: szekelyhon.ro

Tanévnyitóra készülnek a Sapientián – idén is lesz Ezüst Akadémia
Az óvodákban és iskolákban megkezdődő oktatás után tanévnyitóra készül a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem is. A felsőoktatási intézmény csíkszeredai karán 385 egyetemista és mesteriző kezdi meg a tanévet szeptember 17-én. Az előző két évhez hasonlóan, idén is várják az 50 évnél idősebbeket az Ezüst Akadémiára. forrás: maszol.ro

Idéntől három városban az Ezüst Akadémia
Idén három helyszínen - Csíkszereda, Kézdivásárhely után Sepsiszentgyörgyön is - elindul a Sapientia EMTE ötven fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Programja. Az iratkozást szeptember 14-én nyitja meg a felsőfokú oktatási intézmény és a helyek betöltésével zárul a jelentkezés. Csíkszeredában az előző években megszokott módon összesen 580 személy vehet részt a programban. forrás: hargitanepe.eu

A nagy népszerűségnek örvendő Ezüst Akadémia harmadik kiadása sem marad el
Idén is elindítja az 50 év fölöttieknek szóló Ezüst Akadémia Oktatási Programot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara. Az egyetem csütörtöktől várja a jelentkezőket, ezúttal legtöbb 580 személyt fogadnak. forrás: szekelyhon.ro

Nagyobb arányú részesedést kérnek az ásványvíz-palackozásból a székelyek
Az ásványvíz-palackozás gazdasági hasznát Székelyföld és Erdély fejlesztésére kellene fordítani, ehhez képest az iparágból származó nyereségnek csupán a töredéke marad helyben – hangzott el egy szakmai konferencián. forrás: kronika.ro

Településfejlesztésre fordítanák az ásványvíz kitermelési illetéket
A helyi közösséget kellene gazdagítsa a székelyföldi ásványvízipar, többek között ezt javasolják a Háromszéken megszervezett 13. Kárpát-medence ásványvizei című nemzetközi tudományos konferencia résztvevői. forrás: maszol.ro

Több figyelmet érdemel
A Kárpát-medence ásványvizei címmel zajlott hétvégén nemzetközi tudományos konferencia Sepsiszentgyörgyön. A tizenharmadik alkalommal megszervezett rendezvénynek, amelynek Háromszék először adott otthont, a hazaiak mellett magyarországi, felvidéki és kárpátaljai résztvevői voltak. forrás: hirmondo.ro

Borvíznagyhatalom?
Székelyföld borvíznagyhatalom – hangzott el A Kárpát-medence ásványvizei című, immár tizenharmadszor megszervezett, ezúttal Háromszéken tartott nemzetközi tudományos konferencia beharangozóján a megyeházán. A konferencia előadásai ma zajlanak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi központjában. forrás: 3szek.ro

A székelyföldi ásványvízipar a helyi közösséget gazdagítsa
Több mint 70 résztvevővel megkezdődött péntek délelőtt a 13. Kárpát-medence ásványvizei című nemzetközi tudományos konferencia, amelynek első ízben ad otthon Sepsiszentgyörgy. forrás: www.covasna.info

"Székelyföld borvíz nagyhatalom"
"Székelyföld a büszkeség forrása, és egyben borvíz nagyhatalom. Romániában több mint 500 településen tartanak nyilván ásványvízforrásokat, ezek egyharmada a mi régiónkban található. Ez több mint 2000 forrást jelent. Csak Háromszéken több mint 600 ásványvizet és gyógyvizet tartanak számon. Célunk, hogy a beüzemelt kezelőközpontok és népi feredők használatba adásával párhuzamosan többet foglalkozzunk a borvíz gazdasági vonzatával" forrás: szek-helyek.ro

Székelyföld, a kiaknázatlan borvíznagyhatalom
A háromszéki borvízforrások megfelelőbb kiaknázása is téma lesz a hétvégén Sepsiszentgyörgyön és Árkoson zajló, A Kárpát-medence ásványvizei című konferencián. forrás: kronika.ro

Székelyföld, a borvíznagyhatalom (Konferencia az ásványvizekről)
A Kárpát-medence ásványvizei címmel tartanak nemzetközi tudományos konferenciát immár 13. alkalommal, ezúttal – első ízben – Sepsiszentgyörgyön. Az előadások pénteken lesznek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tanulmányi központjában. A rendezvényről a konferencia három társelnöke közül ketten, Máthé István, a Sapientia EMTE docense és Nagy József, az Aquasic Egyesület igazgatója, valamint Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke tartott beharangozó sajtótájékoztatót tegnap a megyeházán. forrás: 3szek.ro

Háromszékre irányítják az ásványvízipar figyelmét
Augusztus 24. és 27. között elsőként ad otthont Sepsiszentgyörgy a „Kárpát-medence ásványvizei című”, 13. alkalommal megszervezett nemzetközi tudományos vándorkonferenciának, jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke. „Célunk, hogy a kezelőközpontok és népi feredők használatba adásával párhuzamosan többet foglalkozzunk a borvíz gazdasági vonzatával”, nyilatkozta. forrás: maszol.ro

Háromszékre irányítani az ásványvízipar figyelmét
"Székelyföld a büszkeség forrása, és egyben borvíz nagyhatalom. Romániában több mint 500 településen tartanak nyilván ásványvízforrásokat, ezek egyharmada a mi régiónkban található. Ez több mint 2000 forrást jelent. Csak Háromszéken több mint 600 ásványvizet és gyógyvizet tartanak számon. Célunk, hogy a beüzemelt kezelőközpontok és népi feredők használatba adásával párhuzamosan többet foglalkozzunk a borvíz gazdasági vonzatával" – vezette fel Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a Kárpát-medence ásványvizei című, 13. alkalommal megszervezett nemzetközi tudományos konferencia beharangozó sajtótájékoztatóját. forrás: covasna.info

Borvíz-konferencia lesz Szentgyörgyön - Több figyelmet érdemelne
A Kárpát-medence ásványvizei címmel szerveznek nemzetközi konferenciát Sepsiszentgyörgyön. A 13. alkalommal sorra kerülő tudományos ülésszakot augusztus 24–27. között tartják a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem dísztermében. forrás: hirmondo.ro

Újabb felújításra és bővítésre készülnek a Sapientia csíki épületén
Nagyszabású felújítási és átalakítási munkálatokra készülnek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának épületén. A magyar kormánytól kapott kétmillió eurós támogatásból két éve végeztek épületfelújítást, most további munkálatokra keresnek kivitelezőket. forrás: szekelyhon.ro

Vannak még tandíjmentes helyek a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán
Őszi felvételit hirdet a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara. Az idei nyári felvételin 10 százalékkal többen jelentkeztek, mint a tavalyi évben, most további jelentkezőket várnak. forrás: szekelyhon.ro

Tenderfelhívás a csíkszeredai Sapientia EMTE épületének felújítására és bővítésére - a Transindex.ro portálról
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara pályázatot hirdet: a csíkszeredai egyetemi épület felújítására és bővítésére. További információk a licitatie@uni.sapientia.ro e-mail címen igényelhetők. forrás: transindex.ro

Őszi Sokadalom: az ifjúság is értékszüretet tart Kézdivásárhelyen
Sikeres helyi fiatalok, izgalmas tudományos bemutatók, valamint kulturális és szórakoztató programok várják mindazokat, akik ellátogatnak az Őszi Sokadalom keretében megszervezett Ifjúsági térre. forrás: maszol.ro

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csíkszeredai Kar

Csíkszereda, Hargita megye, Szabadság tér, 1. szám, 530104

Tel.: +40-266-314-657, fax: +40-266-372-099
E-mail: csikszeredauni.sapientia.ro 

btz webdesign