Szőcs Szidónia, Génsebészet II. év

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  ISSUU 
Szőcs Szidónia, Génsebészet II. év

Országos Onkológiai intézet, Budapest

Sokat hallottam már az Erasmus+ programról, ennek előnyeiről. Viszont eddig még nem pályáztam meg ezt a mobilitást. Másod évesként pedig már úgy gondóltam, hogy ideje lenne én is kipróbálnom. Első évesként Csíkszeredában szakmai gyakorlatoztam, ezután kezdtem gondolkozni, hogy vajon külföldön milyen a laborban történő munka, valamint az ottani laborok felszereltsége. Végül a szakomról 4-en pályáztuk meg ezt a mobilitást.

Erasmus+ szakmai gyakorlatomat, Budapesten az Országos Onkológiai Intézet molekuláris genetikai osztályán töltöttem. Viszont ne szaladjunk ennyire előre, hiszen a vírus és a miatta hozott intézkedések miatt nem ment minden olyan egyszerűen. Intéztük itthon a papírokat, viszont volt időszak, amikor kétséges volt a kiutazás önmaga. A megvalósítás útjában állt a lezárt határ, papírok intézése, a karantén gondolata. Amint megtudtuk, hogy mikor fogják feloldani a határt mi már érdeklődtünk a vonattal való utazás felől. Szerencsénk volt végül, mert sikerült megvennünk a vonatjegyet és mind a 4-en együtt tudtunk utazni. Nagy Nóra, Nagy Kinga, Zsigmond Orsolya és én.

Elérkezett tehát az utazás pillanata. Mindannyian felültünk a vonatra. Gyorsan haladtunk, mégis elég hosszú volt az út amig kiértünk. A kint töltött idő alatt Nagy Nórával laktam együtt, viszont Zsigmond Orsolyával gyakorlatoztunk ugyan annál az intézetnél.

Nóra hamarább kellett megkezdje a gyakorlatát, igy ő már másnap kellett is kezdjen. Nekem még volt pár napom a gyakorlat megkezdése előtt, ezek alatt volt időm a BKV bérlet megvásárlására, munkahely felkeresésére, és az intézetnél a munkakezdés előtti papír elintézésére. Érdekesen indult első nap az utazásunk Nórával, hisz együtt indultunk el a lakásból, külön buszra ültünk fel, de útközben mégis találkoztunk. Végűl minden rendben volt, megszoktuk hamar az új környezetet, és a tömegközlekedést is.

Julius 6-án kezdtem a szakmai gyakorlatomat. Első naptól kezdve minden nap Orsival együtt utaztunk az intézetig, tehát utazás közben sem unatkoztam. Első nap megismerkedtem az ott dolgozókkal, megmutatták a labor részeket ahol dolgozni fogunk. Mindenki nagyon kedves volt, és segítőkész.

Az osztály molekuláris genetikai diagnosztikai vizsgálatokat végez családi halmazódású, és fiatalkorú emlő-, petefészek-, és vastagbélrákos megbetegedésekben a nagy genetikai rákkockázattal élők azonosítására, a daganatos megbetegedésre fokozottan hajlamosító öröklött génhiba meghatározásával, a betegség megelőzése és terápiájának elősegítésé céljából. Érdekes volt hogy a vizsgálat előtt és az eredmények elkészülése után is a beteg genetikai tanácsadás keretén belül tájékoztatást kap a vizsgálatról, és az eredmény értelmében szakorvosi véleményezést. De most visszatérve, a munkám során első naptól kezdve fokozatosan vezettek be az ott végbemenő folyamatokba. Kezdve a beteg megérkezésétől, papírok kitöltése, vérvétel, DNS izolálás, DNS koncentráció mérés, PCR-ek összerakása, majd jó pár folyamat után szekvenálás, és végül az értékelés. Különböző géneket vizsgáltunk, ilyen volt például az MLH1, MSH2, APC, BRCA1, BRCA2. Volt hogy tumorszövetből kaptunk DNS mintát, és kellett vizsgálni, hogy az adott gén amelyik hiányzik miért eshetett ki, tehát abban kell keresni a génhibát. A szekvenálás eredményét vizsgálva elég gyakran találtunk polimorfizmusokat, viszont ezek több embernél megtalálhatóak, tehát mutációt nem okoznak.

Az eltöltött két hónap nagyon hamar eltelt. Hétköznapokon mentünk a laborba, és amikor szabadidőnk adódott különféle helyeket látogattunk meg mint a parlament, Halász bástya, Margit-sziget, Zoo Cafe, állatkert, vadaspark, Eger, Székesfehérvár és még sok más, valamint sikerült Budapesten is lovat találnunk Nórával. Ezek mellett nem maradhattak el a különböző szórakozóhelyek sem, és a koncertek. 

A nagy meleg elviselése számomra nem volt akadály. Ezeket a jó időket kihasználva jártam strandolni. Voltam a Balatonnál, pontosabban Siófokon és Zamárdin. Ezek mellett meglátogattuk a Velencei tó-t. A két hónap alatt volt időm meglátogatni a kint lakó rokonaimat is, akiknél kellemesen eltölthettem egy egész hétvégét, igy volt lehetőségünk együtt kirándulni. Orsival több mozit is kipróbáltunk, ahol különböző kategóriájú filmeket néztünk meg. Volt hogy csak este lementünk a Margit szigetre, Rakpartra, vagy kimentünk a Citadellára, Gellért-hegyre, barátokkal találkoztunk, és kimentünk az Erzsébet kilátóhoz is. Egy alkalommal ellátogattunk Orsival és egy barátnőnkkel egy partyra, ami a salsa-ról és a bachata-ról szólt. Mindig is tetszettek az ilyen féle táncok. Örülök, hogy ezt is kipróbáltam, mivel hogy rengeteg kedves embert ismerhettem meg, és partyról partyra egyre jobban elsajátíthattam ezen táncok lépéseit.

Összegezve hálás vagyok, hogy lehetőséget kaptam az Erasmus+ szakmai gyakorlatra. Egy csodálatos nyárt tudhatok magam mögött, ahol sok élménnyel, tapasztalattal gazdagodtam úgy a munka mint az élet területén. Sok barátot szereztem, olyan dolgokat próbálhattam ki ami mindig is érdekelt. Csak azt tudom ajánlani másoknak is, hogy próbálják ki az Erasmus+ szakmai gyakorlat lehetőségét! Ne féljenek belevágni az új dolgokba, mert nem bánják meg!

Hírek
2025-09-18
2025-09-18
2025-09-16
2025-09-16
Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csíkszeredai Kar

Csíkszereda, Hargita megye, Szabadság tér, 1. szám, 530104

Tel.: +40-266-314-657, fax: +40-266-372-099
E-mail: csikszeredauni.sapientia.ro 

btz webdesign