Kovács Mihály-Norbert

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  ISSUU 
Kovács Mihály-Norbert

Kovács Mihály-Norbert vagyok, harmadéves élelmiszeripari mérnök hallgató a Sapientia Erdélyi Magyar Tudomány Egyetemen, a másodévem végén a szakmai gyakorlatomat Magyarországon, Budapest mellett Fóton végeztem az Erasmus+ keretein belül. Már korábban is tervben volt, hogy kiutazom akár szakmai gyakorlatra, akár tanulmányi mobilitásra, de végül az előbbi, a szakmai gyakorlatra esett a választás.

Két élelmiszerlánc között gondolkodtam, húsipar valamint sörfőzdék, de az utóbbiból kaptam több visszajelzést, ezért is erre esett a választásom, és ezek közül is a Fóti Kézműves Sörfőzdének volt a legmeggyőzőbb állásajánlata.

Egyszerre többen is utaztunk ki ismerősökkel az Erasmus+ lehetőséggel szakmai gyakorlatra Budapestre, így úgy gondoltuk, hogy akkor már a lakásunk is ahol megszállunk ez idő alatt legyen közös, és ez így is történt. Hosszú keresgélés után találtunk rá a Collegium Adalbertinum kollégiumra, amely a XI. kerületben helyezkedik el Kelenföldön.

Az első nap már betekintést nyerhettünk a nagyvárosi életbe és el is látogattunk egy pár helyre, mint például a Városliget, Margit sziget és a tőlünk körülbelül 250m-re lévő Etele plázába.

A következő napon már meg is kezdtem a munkámat, ahová való eljutást az első pár napban kihívásként éltem meg, viszont egy pár alkalom után már ez is a mindennapok részévé vált. Az útvonalam során két átszállással jutottam el a Nyugati pályaudvarra ahonnan vonattal egészen Fótig utaztam.

A munkahelyemre, ahogy meg érkeztem rögtön nagyon családias kedves közösség fogadott. Bemutatkozás után a mentorom, Czifra Zsófia, megosztotta a munkaprogramom és elmondta, hogy bármilyen kérdéssel fordulhatok hozzá, valamint munkatársaimhoz a munkám folyamán. A sörüzemről tudni érdemes, hogy a dolgok szinte teljes része gépek nélkül kézzel történik, amit nagyon élveztem, hisz részt vehettem egy szinte egészen tradicionális sörfőzés folyamatának.

A gyakorlatomat nagyon élveztem, mivel több munkaterületbe is betekintést nyerhettem, így nem volt időm egy munkafolyamatot sem megunni. Részese lehettem a sörfőzés teljes folyamatának, amelyek 600 literes üstökben történnek, valamint betanítás után rám bízták a sörfőzés több folyamatát is, itt gondolok a maláta darálásra, cefrézésre, szűrésre, valamint a sör komlózására is, időközben fokoltam, tartályokat mostam és élesztőt is szedtem ki a tartály aljáról, amit követően a sört át nyomtuk az ászokolóba, ahol 3-4 hetet hagytuk pihenni. Naponta 1000-1200 liter sört főztünk, így egy tartályt 2 napon belül fel is töltöttünk.

Hetente egyszer az egész berendezés mosása és fertőtlenítése történt. Mindeközben ez idő alatt hordókat töltöttem, mostam, üvegeket palackoztam és az üvegek-hordók pasztőröző gépbe való bepakolásába is besegítettem. 

Továbbá segítettem még a sörfőzdének több fesztiválra való felpakolásában és kipakolásában. Itt segítettem sátrat felhúzni, és hozzájárultam a berendezések kialakításában. Érdemes tudni a cég ahol dolgoztam Romániában is volt fesztiválon a Kolozsvári magyar napokon valamint szeptember 22-én is itt lesz a Temesvári magyar napokon is, ahol én is részt fogok venni, és be fogok segíteni neki, mert Kolozsvárra nem jöhettem velük.

A munka mellett betekintést nyertem a nagyvárosi életbe, ahol több helyre is sikerült ellátogatnom a társaimmal. Itt megemlíteném az Erzsébet kilátót, ahonnan az egész város belátható volt. A Szent István bazilikát és a Gellért hegyet, ahonnan közelebről láthattuk át a várost. A Tropicariumot, a Budapesti állatkertet, a Füvészkertet, Budai várat, Mátyás templomot és az őt körülvevő Halász bástyát. Ellátogattunk a Zoo cafe-ba, ahol különböző állat fajokat foghattunk a kezünkbe, valamint a barátnőmmel sikerült egy szelfit is készítenünk a kockásfülű nyúllal. Itt érdemes tudni, hogy egy kárpátaljai művész Mihail Kolodko pontosan 19 apró szobrocskát rejtett el a város számost pontján, amelyek felfedezése nagy élmény.

 Egy kocsmatúra napot is tartottunk, ahol a nevezetesebb, itthonról is ismert kocsmákba ültünk be.

 A Margit sziget volt az az a hely, amelyet többször is meglátogattunk, és csodálva hallgattuk az ottan zenélő szökőkutat. Itt többször is kiültünk a Duna partjára, és innen indultunk el egy hajókázásra a Dunán. Ekkor csodálhattunk meg az Országházát és a környező épületeket. Itt látogattuk meg a Domonkos-rendi apácakolostort, ahol Szent Margit sírhelye látható. Itt megjegyezném, hogy látogassátok meg mindenképp-nappal. 

Részt vettünk az augusztus 20-án tartott eseményeken is. Itt  kiemelném a Budai vár hátsó részén rendezett Hősök útja nevű rendezvényt, ahol 7 időkapun keresztül nyerhettünk betekintést Magyarország nevezetes csatáiról és döntő pillanatairól, amelyet egy 10-15 perces jelenettel mutattak be. Valamint különböző kerületekben megrendezett koncerteken is részt vettünk-addig míg, az eső el nem vert.

Ellátogattunk Magyarország egyik kiemelkedő gazdasági fejlődésnek indult városába, Győrbe, ahol betekintést nyerhettünk a borászatba. Bornapok alkalmakor mentünk, ahol különböző borpincészetek a saját borukat kóstolásra, valamint elvitelre állították ki. Az egyik kiemelkedő bor amit megkóstoltam és kiemelném az íze miatt az az eperbor.

Végezetül a két hónap alatt saját tapasztalataim alapján csak ajánlani tudom az Erasmus+ szakmai gyakorlat lehetőségeit, hisz rengeteg élménnyel gazdagodtam, és úgy érzem sokat sikerült fejlődnöm úgy szakmailag, mint emberileg. Mivel önmagamra voltam utalva egy nagyvárosban, fel kellett találjam magam, és beilleszkedjek egy számomra ismeretlen közösségbe.

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csíkszeredai Kar

Csíkszereda, Hargita megye, Szabadság tér, 1. szám, 530104

Tel.: +40-266-314-657, fax: +40-266-372-099
E-mail: csikszeredauni.sapientia.ro 

btz webdesign